2022 Asgari ücret ne kadar oldu?

ASGARİ ÜCRET 4 BİN LİRANIN ÜZERİNDE! Asgari ücret 2022 yılı zammı canlı yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Hazine Bakanı Nurettin Nebati yaptığı son dakika açıklamada asgari ücretin bugün canlı yayınla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 15.20 sırlarında Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyeleri ile birlikte canlı yayında milyonların..

2022 Asgari ücret ne kadar oldu?
Yazar : Tarih : Okunma : 270 Görüntüleme Yorum Yap

ASGARİ ÜCRET 4 BİN LİRANIN ÜZERİNDE!

Asgari ücret 2022 yılı zammı canlı yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Hazine Bakanı Nurettin Nebati yaptığı son dakika açıklamada asgari ücretin bugün canlı yayınla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 15.20 sırlarında Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyeleri ile birlikte canlı yayında milyonların beklediği açıklamayı yapmaya başladı.

2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir.” dedi.

“Asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleştiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu artışla, çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe de en kısa sürede son vermekte kararlıyız.”

“Bizim paramız bellidir, o da Türk lirasıdır ve biz Türk lirasını yedirmeyeceğiz.” diyen Erdoğan, “Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe de en kısa sürede son vermekte kararlıyız.” dedi.

2022 yılı AGİ listesi:

Bekar: 402 lira

Evli olan eşi çalışmayan: 481 lira

Evli olan eşi çalışan: 402 lira

Eşi çalışmayan ve bir çocuğu olan: 543 lira

Eşi çalışan ve bir çocuğu olan: 462 lira

Eşi çalışmayan ve iki çocuğu olan: 603 lira

Eşi çalışan ve iki çocuğu olan: 522 lira

Eşi çalışmayan ve üç veya daha fazla çocuğu olan: 684 lira

Eşi çalışan ve üç çocuğu olan: 603 lira

Eşi çalışan ve dört çocuğu olan: 643 lira

Eşi çalışan ve beş çocuğu olan: 684 lira.

 

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)