ABD başkanlık seçimi çekişmeli geçiyor.!

ABD başkanlık seçimleri 3 Kasım itibariyle yapıldı. Halen bazı eyaletler için oy sayma işlemi sürüyor. Normalde birkaç saat içerisinde açıklanan seçim sonuçları bu seferki rekabetten dolayı oldukça uzun sürdü. Tarihler 5 Kasım’ı göstermesine rağmen henüz sonuçlar açıklanmadı. Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 yılda bir yapılan başkanlık seçimleri için pek çok eyalet oy sayma işlemini tamamladı. Şu..

ABD başkanlık seçimi çekişmeli geçiyor.!
Yazar : Tarih : Okunma : 362 Görüntüleme Yorum Yap

ABD başkanlık seçimleri 3 Kasım itibariyle yapıldı. Halen bazı eyaletler için oy sayma işlemi sürüyor. Normalde birkaç saat içerisinde açıklanan seçim sonuçları bu seferki rekabetten dolayı oldukça uzun sürdü. Tarihler 5 Kasım’ı göstermesine rağmen henüz sonuçlar açıklanmadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 yılda bir yapılan başkanlık seçimleri için pek çok eyalet oy sayma işlemini tamamladı. Şu an Joe Biden bir kademe önde olsa da Trump kazanacağı konusunda paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Başkanlık seçimleri ile ilgili şu ana kadar yaşananlar haberimizde.

ABD başkanlık seçimlerinde şu ana kadar yaşananlar

Bu seçim ile birlikte dikkat çeken detaylardan birisi oylama sonuçlarının birbirine yakın olması oldu. Son durumda 253 delege ve %50,4 ile liderliği götüren Joe Biden, henüz galibiyet açıklanmasa da küçük bir balkon konuşması düzenledi. Donald Trump ise 214 delege ve %47,9 oran ile dikkat çekiyor. Bilindiği üzere ABD başkanının belirlenmesi için o partinin en az 270 delegeye sahip olması gerekiyor. Joe Biden hedefe çok yakın görünüyor.

ABD başkanlık seçimi rekabet dolu geçiyor

ABD başkanlık seçimi rekabet dolu geçiyor

Henüz sayım bitmemişken Joe Biden şimdiden balkon konuşması yaptı. Biden, yaptığı açıklamada henüz zafer olmasa da seçimleri kazandıklarını düşündüklerini belirterek 270 delege hedefini aşacaklarına inandıklarını halk ile paylaştı.

Başkanlık seçimleri ile birlikte ilgi çeken bir diğer konu ise Başkan Donald Trump’ın Twitter üzerinde attığı pek çok paylaşımın firma tarafından yanlış yönlendirmeden dolayı gizlenmesi oldu. Trump’ın attığı paylaşımlar arasında kendisinin kazandığını ve bazı oy pusulalarında adaletli davranılmadığını savundu. Trump, bunun için mahkemeye başvuru yapacağını belirtti.

Bunun yanı sıra sayım işlemi devam ederken dikkat çeken bir diğer konu ise sanatçı Kanye West’in %1’in altında oy alması oldu. Bu konu hakkında açıklama yapan West, şimdiden 2024 seçimlerine hazırlanacağını duyurdu.

Oylamada son viraja girilmişken Kaliforniya, Arizona, New Mexico, New York gibi pek çok eyaletin Joe Biden’ın elinde olduğu görülürken Teksas, Nebraska, Ohio, Florida gibi eyaletlerde de Trump’ın önde olduğu paylaşıldı.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi