ABD’de enflasyon uyarılarına yenileri ekleniyor

Yatırımcı cephesinde son 40 yılın zirvesine çıkan Amerikan enflasyonuna yönelik uyarılar gelmeye devam ediyor. Yaklaşık 158 milyar dolarlık …

ABD’de enflasyon uyarılarına yenileri ekleniyor
Yazar : Tarih : Okunma : 66 Görüntüleme Yorum Yap

Yatırımcı cephesinde son 40 yılın zirvesine çıkan Amerikan enflasyonuna yönelik uyarılar gelmeye devam ediyor.

Yaklaşık 158 milyar dolarlık yatırımı yöneten Oaktree Capital Management’ın kurucusu Howard Marks Amerikan enflasyonunun, kısmen pandemi teşvikleri sebebiyle “aşırı seviyelere” geldiğine dikkat çekti.

Bloomberg TV’ye konuşan Marks “Enflasyon hakkında endişeliyim. Daha yüksek enflasyon daha yüksek faizler, daha yüksek faizler ise daha düşük varlık fiyatları anlamına gelir” değerlendirmesini yaptı.

Marks yine de bunun yatırımcılar için mevcut portföyleri çöpe atma zamanının geldiği anlamına gelmediğini belirtti.

Finansal sıkıntıdaki firmaların tahvillerine yaptığı yatırımlarla ünlenen Marks “Zamanlama profesyoneller için bile zorlu hale geldi. Yatırımcılar kendi aleyhlerine çok fazla trade yapıyor.

Özellikle tahvil yatırımcıları pozisyonlarını korumaları durumunda vade sonunda getiri elde edeceklerini unutmamalı” değerlendirmesini yaptı. Bir başka enflasyon uyarısı ise Carlyle Kurucu Ortağı David Rubenstein’den geldi. Bloomberg TV’ye konuşan Rubenstein ABD piyasalarının “düzeltme yolunda” olduğunu öngördü.

1982’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı

ABD’de tüketici enflasyonu aralık ayında yıllık yüzde 7 ile 1982’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, ABD Merkez Bankası Fed’in mart ayında faiz artıracağı beklentileri güç kazanmıştı.

Verinin ardından açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, tüketici fiyatlarındaki artışın kasım ayına göre düştüğüne işaret ederken, bununla birlikte fiyat artışlarının hala çok yüksek olduğunu ve yapmaları gereken çok iş olduğunu belirtmişti.

Enflasyonun küresel bir problem olduğunu ve birçok gelişmiş ülkede tırmanışa geçtiğini ifade eden Biden, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahip oldukları için şanslı olduklarını kaydetmişti.

Verilerin ardından Fed yetkilileri de para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu.

Wall Street Journal’a konuşan St. Louis Fed Başkanı James Bullard da yükselen enflasyon nedeniyle bu yıl faizi dört kez artırmanın uygun göründüğünü söylemişti. Bullard daha önce 2022’de üç faiz artırımı öngörüyordu. Bu yıl Fed’in faiz kararlarında oy hakkı bulunan Bullard, faiz artırmaya erken başlamanın önemli olduğunu vurgulamıştı.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)