Altın İlk Defa 2.000 Doları Geçti

Altın, dünya genelinde değer kazanmaya devam ediyor. Yeni güne yükselişle başlayan altın, gün geçtikçe değerine değer katıyor. Dün itibariyle 2.000 doları aşarak yeni bir rekora imza atan altın, güne yine rekorla başladı. Altın Dünya Genelinde Rekor Kırıyor Altın fiyatlarındaki yükseliş durdurulamıyor. Dün tarihte bir ilk yaşayan altın 2.000 doları aşarak yeni bir rekora imza attı…

Altın İlk Defa 2.000 Doları Geçti
Yazar : Tarih : Okunma : 183 Görüntüleme Yorum Yap

Altın, dünya genelinde değer kazanmaya devam ediyor. Yeni güne yükselişle başlayan altın, gün geçtikçe değerine değer katıyor. Dün itibariyle 2.000 doları aşarak yeni bir rekora imza atan altın, güne yine rekorla başladı.

Altın Dünya Genelinde Rekor Kırıyor

Altın fiyatlarındaki yükseliş durdurulamıyor. Dün tarihte bir ilk yaşayan altın 2.000 doları aşarak yeni bir rekora imza attı. Bugün yükselişini sürdürüp yeni rekorlar kıran altın, 2.042 dolara kadar ulaştı. Altının hızlı bir şekilde yükselmesi altına yatırım yapanlar için büyük bir kazanç sağlarken altının daha ne kadar yükseleceği birçok kullanıcı tarafından merak edilen bir durum olmakta.

Dün 1.970 dolar seviyesinde dolaşan altın akşam saatlerinde keskin bir yükseliş kaydetti. Bugün sabah saatlerinde 2.042 dolar seviyesine kadar çıkan altın, yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Altında son 3 aylık dönem incelendiğinde altının Temmuz ayının ortasına kadar dalgalı bir şekilde ilerlediğini, bu zamanlardan sonra hızlı bir şekilde yükselişe geçtiği görülmektedir. Son 3 aylık süreçte 350 dolar, 6 aylık süreçte 600 dolar değer kazanan altın, piyasalarda değerine değer katıyor.

Altın İlk Defa 2.000 Doları Geçti

Altın İlk Defa 2.000 Doları Geçti

Dün 440 lira seviyelerinde gezen gram altın küresel çapta yükselmesiyle hızlı bir artış sağladı. Akşam saatlerinde 452 liraya ulaşan altın sonrasında 446 liraya kadar geriledi. Sabah saatlerinde düne göre daha keskin bir şekilde yükselme eğilimine giren gram altın, 460 liraya ulaştı. Gram altının bir günde 20 lira değer kazanmasının sebebi küresel çapta altın fiyatlarının artması oldu.

Güncel altın fiyatları incelendiğinde çeyrek altın 750 lira, yarım altın 1.496 lira, cumhuriyet altını 2.991 lira olarak güncellenmiş durumda. Bunun yanı sıra döviz kurlarındaki artış ve BIST 100 borsasındaki düşüş birçok ekonomistin gözünden kaçmamakta. Dolar öğlen saatlerine doğru 10 kuruş artış göstererek 7 liranın üzerine çıktı, Euro ise 16 kuruşluk artış ile 8,31 liradan işlem görüyor. EUR/USD döviz kuru ise 1,18 dolar olarak işlem görmekte.

Piyasalarda dikkat çeken bir diğer durum ise BIST 100 borsasının birkaç gündür düşüş yaşaması oldu. 1 hafta içerisinde 1.148 seviyelerinden 1.066 seviyelerine kadar gerileyen borsa, dün sert bir düşüş trendine girdi. Şu anda 1.088 seviyesini koruyan BIST 100, bu seviyelerde ilerlemekte.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi