AMD’nin yeni ekran kartları NVIDIA’yı ürküttü.!

AMD’nin RX 6000 serisi yeni ekran kartları NVIDIA’ya kafa tutacak cinsten. Öyle ki yapılan oyun testlerinde AMD’nin yeni modellerinin oldukça iyi performans verdiği görüldü. AMD ve NVIDIA son yılların birbirine rakip en büyük 2 firması. Özellikle ekran kartı sektöründe birbiri ile rekabet eden bu firmalar, sıkça gündeme geliyor. NVIDIA, bu zamana kadar öne sürdüğü pek..

AMD’nin yeni ekran kartları NVIDIA’yı ürküttü.!
Yazar : Tarih : Okunma : 202 Görüntüleme Yorum Yap

AMD’nin RX 6000 serisi yeni ekran kartları NVIDIA’ya kafa tutacak cinsten. Öyle ki yapılan oyun testlerinde AMD’nin yeni modellerinin oldukça iyi performans verdiği görüldü.

AMD ve NVIDIA son yılların birbirine rakip en büyük 2 firması. Özellikle ekran kartı sektöründe birbiri ile rekabet eden bu firmalar, sıkça gündeme geliyor. NVIDIA, bu zamana kadar öne sürdüğü pek çok ekran kartı serisi ile ön planda yer alıyordu. AMD, bu yıl NVIDIA ile başbaşa gidiyor.

AMD’nin yeni ekran kartları NVIDIA’yı solluyor

AMD, piyasaya sunduğu RX 6000 serisi ekran kartları hakkında bazı bilgiler paylaştı. Bunun yanı sıra ekran kartlarının ne kadar güçlü olduğunu gösteren testler de yayınladı. Paylaşılan oyun testlerine göre AMD’nin ve NVIDIA’nın en güçlü ekran kartı modeli kullanıldı. Bazı oyunlarda AMD büyük farklar atarken bazı oyunlarda AMD ve NVIDIA birbirine yakın seviyede seyrediyor. Yani AMD eski modellere göre daha iyi bir performans vermeye başladı.

AMD'nin yeni ekran kartları NVIDIA'yı ürküttü

AMD’nin yeni ekran kartları NVIDIA’yı ürküttü

AMD’nin piyasaya sunduğu 3 yeni ekran kartı modeli bulunuyor. Bu kartlardan en güçlüsü AMD Radeon RX 6900 XT olarak karşımıza çıkıyor. 5120 çekirdeğe sahip model en yüksek kullanımda 300 W güç tüketimi yapıyor. 2.25 GHz hıza ulaşan model, verimlilik açısından önemli olan 26.8 milyar transistör içeriyor. 4K oyun performansı üst düzey olan ekran kartı, 128 MB sonsuz bellek teknolojisi ile birlikte geliyor. 16 GB belleğe sahip ekran kartı, 46.08 TFLOPs değeri ile oyuncuları karşılıyor.

Ekran kartı piyasasına yeni bir hava katacak diğer model AMD Radeon RX 6800 XT olarak karşımıza çıkıyor. 4.608 çekirdek içeren bu model 2.25 GHz hıza kadar ulaşabiliyor. 300 W güç tüketimi isteyen ekran kartı, 16 GB bellek ve 256 bit veri yolu genişliğine sahip. 4K oyun performansında etkili bir model olan RX 6800 XT, pek çok özelliği de beraberinde getiriyor.

AMD Radeon RX 6800 ekran kartı ise 250 W güç tüketimi yaparken 2.105 GHz harcıyor, 3.840 çekirdek içeriyor. Uygun fiyatlı ekran kartının diğer özelliklerini incelediğimizde 16 GB bellek, 4K çözünürlük desteği ve 32.33 TFLOPs gücü dikkat çekiyor.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi