Android 11 resmî olarak yayınlandı! İşte özellikleri..

Birçok kullanıcının merakla beklediği Android 11 işletim sistemi nihayet beta sürecinden çıktı ve tam sürüm olarak bazı modeller için yayınlandı. Yeni Android sürümü ile birlikte kullanıcıları birçok yenilik bekliyor. Bu yenilikler arasında yeni teknolojiler, yeni özellikler ve birçok güvenlik sistemi yer alıyor. Android 11 yeni özellikleri ile kullanıcıların ilgisini çekiyor Android 11 işletim sistemi ile..

Android 11 resmî olarak yayınlandı! İşte özellikleri..
Yazar : Tarih : Okunma : 299 Görüntüleme Yorum Yap

Birçok kullanıcının merakla beklediği Android 11 işletim sistemi nihayet beta sürecinden çıktı ve tam sürüm olarak bazı modeller için yayınlandı. Yeni Android sürümü ile birlikte kullanıcıları birçok yenilik bekliyor. Bu yenilikler arasında yeni teknolojiler, yeni özellikler ve birçok güvenlik sistemi yer alıyor.

Android 11 yeni özellikleri ile kullanıcıların ilgisini çekiyor

Android 11 işletim sistemi ile birlikte onlarca yeni özellik kullanıcılar ile buluşuyor. Eskisinden daha güvenli ve daha kaliteli hale gelen işletim sisteminde dikkat çeken özellikler arasında geri dönüşüm kutusu yer alıyor. Önceki sürümlerde bir dosya silindiğinde doğrudan kaldırılıyordu. Artık kullanıcı bir dosyayı yanlışlıkla sildiğinde kullanıcının bir şansı daha olacak ve bu dosyaya geri dönüşüm kutusundan ulaşabilecek.

Android 11 işletim sistemi ile birlikte gelen bir diğer özellik ekran kaydı ile ilgili olmakta. Bazı telefon modellerinde marka tarafından eklenen video kaydı özelliği artık resmî olarak işletim sistemine entegre edildi. Daha önceki sürümlerde ekran kaydı almak için farklı bir yazılım kullanmak gerekiyordu. Yeni sürüm ile birlikte ekstra bir yazılım ihtiyacına gereksinim duyulmayacak.

Android 11 resmî olarak yayınlandı! İşte özellikleri

Android 11 resmî olarak yayınlandı! İşte özellikleri

İşletim sisteminin kullanıcılara sağladığı bir diğer yenilik artırılmış güvenlik önlemi olarak karşımıza çıkıyor. Eski sürümlerde bir yazılıma izin verirken ya tamamen izin vermek gerekiyordu ya da hiç vermemek gerekiyordu. Bu durum Android 11 işletim sisteminde değişti. Artık bir yazılım izin istediğinde o yazılıma bir kereliğine izin verilebilecek. Yazılım gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra işletim sistemi tarafından yazılıma verilen izin kaldırılacak.

Kullanıcıların ilgisini çeken bir diğer özellik bildirim geçmişi olarak ön plana çıkıyor. Oldukça işe yarar bir özellik olan bildirim geçmişi ile kullanıcılar yanlışlıkla kapattığı veya gelen ve sonrasında geri giden bildirimleri tespit edecek. Bu sayede Android kullanıcılarının bildirimlere daha iyi hakim olması hedefleniyor. Kullanıcıların işine yarayacak bir diğer özellik ise karanlık mod ile ilgili oldu. Yeni sürüm ile birlikte belirli saatlerde karanlık mod aktif edilebilecek ve belirli saatlerde kapatılabilecek. Kullanıcı ister elle ister gün doğumu ve gün batımına göre bu sistemi düzenleyebilir.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi