Ay ortasında kar fırtınası geliyor.!

Dünyanın en güvenilir modelleri arasında yer alan ECMWF ve GFS modeli Türkiye için Kasım ayının ortalarında kar yağışı veriyor. Yapılan son tahminlere göre gittikçe etkisini arttıran tahminler, sistemin ay ortasında geleceğine işaret ediyor. Eğer ki sistem etkili bir şekilde gelirse şimdiden kışı iliklerimize kadar hissedeceğiz. Türkiye, bu yaz oldukça kurak ve sıcak bir dönem geçirdi…

Ay ortasında kar fırtınası geliyor.!
Yazar : Tarih : Okunma : 514 Görüntüleme Yorum Yap

Dünyanın en güvenilir modelleri arasında yer alan ECMWF ve GFS modeli Türkiye için Kasım ayının ortalarında kar yağışı veriyor. Yapılan son tahminlere göre gittikçe etkisini arttıran tahminler, sistemin ay ortasında geleceğine işaret ediyor. Eğer ki sistem etkili bir şekilde gelirse şimdiden kışı iliklerimize kadar hissedeceğiz.

Türkiye, bu yaz oldukça kurak ve sıcak bir dönem geçirdi. Mayıs ayında yağan kar yağışından sonra birçok bölge kurak geçti, sıcaklıklar yer yer 50 dereceyi aştı. Öyle ki Sibirya dahi sıcaklık rekoru kırarak 30 derecenin üzerine çıktı. Ekim ayında da sıcaklıkların yüksek olması bazı kişileri endişelendirse de Ekim ayının sonunda yağışlı sistemler ülkemize ulaştı ve havalar soğumaya başladı.

Havaların soğuması ile birlikte yüksek zirvelerde kar yağışı görülmeye başlandı. Bunun yanı sıra şimdiden modeller ileri tarihler için kar yağışı veriyor.

Kasım’ın ortalarında kar yağışı etkili olabilir

Geçtiğimiz günlerde uzun bir kuraklık sürecinin ardından Türkiye’nin batı kesimlerinde yağan yağış şu anda doğu kesimleri etkiliyor. İlerleyen zamanlar yağış bir süre daha devam ederek yer yer kuvvetli bir şekilde sürecek.

Ay ortasında kar fırtınası geliyor

Ay ortasında kar fırtınası geliyor

Uzak vade tahminlerinde tutarlılık oranı yüksek olan ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün de yararlandığı ECMWF ve GFS modelleri, ortak bir şekilde kar yağışını veriyor. Ay ortasında verilen sistem ile birlikte kuzeyden gelen soğuk hava dalgası özellikle kuzey kesimleri daha çok etkileyecek. Son raporlara göre yağış yüksek kesimlerde kar şeklinde iken sahillerde yaşayanlar kar soğuğunu hissedecek.

Bazı kullanıcıların merak ettiği bir soru ise küresel ısınma varken neden soğukların etkili olduğu. Bilindiği üzere pek çok karlı sistem gelmeden önce sıcak hava dalgası ile birlikte lodos etkili olmuştur. Sonrasında kar yağışı başlamıştır. Yaz ayının uzun geçmesi ve oldukça sıcak olması bu kışın sert geçeceğine işaret olabilir. Tabii durum her zaman böyle olmayabiliyor fakat bazı meteoroloji uzmanları kışın sert ve özellikle yüksek kesimler için bol kar yağışlı geçeceğini söylese de bazıları da ılık ve yağışlı olacağını savunuyor.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi