Azerbaycan ve Ermenistan arasında ateşkes konusunda uzlaşma sağlandı

Azerbaycan ve Ermenistan geçtiğimiz haftalarda sıcak çatışma içerisindeydi. Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı yaptığı saldırılar, Azerbaycan ile Ermenistan’ın savaş içerisine girmesine neden oldu. İki ülke arasında yaşanan çatışmaların sonucunda birçok sivil ve asker hayatını kaybetti. Rusya’nın da geçtiğimiz günlerde olaya el atması ile birlikte Ermenistan’a fırça attığı öğrenildi. Rusya, Ermenistan’ın kendi toprakları dışında savaştığını ve bu konuda..

Azerbaycan ve Ermenistan arasında ateşkes konusunda uzlaşma sağlandı
Yazar : Tarih : Okunma : 325 Görüntüleme Yorum Yap

Azerbaycan ve Ermenistan geçtiğimiz haftalarda sıcak çatışma içerisindeydi. Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı yaptığı saldırılar, Azerbaycan ile Ermenistan’ın savaş içerisine girmesine neden oldu. İki ülke arasında yaşanan çatışmaların sonucunda birçok sivil ve asker hayatını kaybetti.

Rusya’nın da geçtiğimiz günlerde olaya el atması ile birlikte Ermenistan’a fırça attığı öğrenildi. Rusya, Ermenistan’ın kendi toprakları dışında savaştığını ve bu konuda endişeli olduklarını dile getirirken Rusya’da 2 milyona yakın Azerbaycan Türkünün yaşadığı, bundan daha fazla da Ermenilerin yaşadığını belirtti.

2 tarafın da Rusya’da dostane yaşadığını belirten Putin, ateşkes çağrısı yapmıştı. Bu konunun çözülmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ateşkes anlaşması için iki devleti de Moskova’ya çağırdı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında ateşkes konusunda uzlaşma yapıldı

Azerbaycan ve Ermenistan arasında ateşkes konusunda uzlaşma yapıldı

Azerbaycan ile Ermenistan Arasında Ateşkes Sağlandı

Günlerdir birbirleri ile çok ciddi savaş içerisinde yer alan iki ülke arasında ateşkes saat 12.00 itibariyle başlıyor. 12.00’den sonra iki ülke insani yardım amaçlı olarak bu bölgede düzenlemelerin yapılması ile cenazelerin, esirlerin ve tutsakların toplanması için gerekli çalışmaların başlayacağı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 10 saatten fazla süren toplantının sonucunda yapılan ortak açıklamayı okudu. Yapılan açıklamaya göre 10 Ekim 2020 saat 12.00’den itibaren iki ülke insani yardım amaçlı olarak ateşkes ilan etmiş olacak. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki barışın devamlılığının sağlanması için üzerinde çalışılacağını belirten Lavrov, en kısa sürede bu konuda müzakerelerin başlayacağını duyurdu.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında sağlanan ateşkesin başlamasına saatler kala Ermenistan rahat durmayarak Azerbaycan topraklarına saldırı yapmaya devam ediyor. Obüsler ile birlikte sivilleri hedef alan saldırılar yapan Ermenistan, ateşkes öncesi saldırılarını sürdürüyor. Ateşkes sonrası bu konuda nasıl bir tutum sergilenecek ilerleyen saatlerde durum ortaya çıkacak.

Birbirleriyle oldukça tartışmalı olan iki ülke Azerbaycan ve Ermenistan’ın ilişkilerini incelediğimizde 1918-1921 yılları arasında bu iki ülke Rus İmparatorluğu’nun çökmesiyle bağımsızlıklarını kazanıyor. Dağlık Karabağ sorunu ise bu iki ülkenin en büyük sorunlarından birisi olarak yer alıyor. 2 ülke arasında geçmişten günümüze kadar gelen savaşlar aralıklarla devam ediyor.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi