FIFA Online 4 [CPP] TR

Benzin Fiyatlarında Son Gelişmeler

Küresel piyasalarda çeşitli sektörlerde yaşanılan fiyat değişimleri petrol fiyatlarını da etkiledi. Gerek döviz kurundaki gerekse hammadenin…

Benzin Fiyatlarında Son Gelişmeler
Yazar : Tarih : Okunma : 187 Görüntüleme Yorum Yap

Küresel piyasalarda çeşitli sektörlerde yaşanılan fiyat değişimleri petrol fiyatlarını da etkiledi. Gerek döviz kurundaki gerekse hammadenin baz fiyatında oluşan değişim nedeniyle benzinin litre fiyatının değişmesi gündeme geldi.

Fiyat Değişiminde Son Durum Nedir?

Bu sektörde çalışan uzmanlardan alınan son bilgilere göre önümüzdeki günlerde benzin litre fiyatlarında ortalama beş kuruşluk bir zam olması bekleniyor. Benzinin varil fiyatlarında artış olması sebebiyle yaşanılan bu artışın yakın bir tarihte litre fiyatlarını etkileyebileceği bildirildi. Yaşanılan bu son gelişme sebebiyle benzinin litre fiyatları il bazında yayınlandı. Ancak şuan için benzin eski fiyatından hesaplanarak satılmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanılan artıştan sonra bu artışın ne zaman yansıyacağı ile ilgili bir açıklama henüz yapılmadı.

Benzin Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Benzin fiyatları rafineler tarafından piyasadaki işlenmiş ürün fiyatları ve dövizdeki değişimler hesaplanarak ortalama bir fiyat hesaplaması yapılıyor. Sektörde yaşanılan gelişmelere göre fiyatlarda eksilme ya da artış söz konusu oluyor. Gerçekleşen tüm değişimler akaryakıt bayilerine yansıtılmadan önce tüketiciye mutlaka bildiriliyor.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi