Bitcoin nasıl başladı.. - Sıradaki Haber - Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Bitcoin nasıl başladı..

Bitcoin’in gelişimi İnternetin günümüzdeki hızlı gelişiminde, yenilikçi konsepti ve güvenilir teknolojisi ile Bitcoin (BTC) birçok insanı kendine çekmekte, hayatı etkilemekte, derinlemesine araştırma ve düşünmeyi hak etmektedir. İlk ortaya çıkış 1 Kasım 2008’de, gizli bir kriptografi tartışma grubundaki Satoshi Nakamoto adlı bir kişi bir çalışma yayınladı, bu makale yeni “elektronik para birimi” fikirlerini açıklamıştır. Bitcoin, dünyanın..

Bitcoin nasıl başladı..
Yazar : Tarih : Okunma : 446 Görüntüleme Yorum Yap

Bitcoin’in gelişimi

İnternetin günümüzdeki hızlı gelişiminde, yenilikçi konsepti ve güvenilir teknolojisi ile Bitcoin (BTC) birçok insanı kendine çekmekte, hayatı etkilemekte, derinlemesine araştırma ve düşünmeyi hak etmektedir.

İlk ortaya çıkış
1 Kasım 2008’de, gizli bir kriptografi tartışma grubundaki Satoshi Nakamoto adlı bir kişi bir çalışma yayınladı, bu makale yeni “elektronik para birimi” fikirlerini açıklamıştır.

Bitcoin, dünyanın ilk dağıtılmış anonim dijital para birimi olan açık kaynaklı, anonim bir elektronik para birimidir. Bitcoin’in verilmesi ve ödenmesi için merkezi bir kontrol merkezi yoktur. Para transferi ağ düğümleri tarafından toplu olarak yönetilir ve tüm taraflar gerçek kimliklerini gizleyebilir.

Bir emtia olarak, Bitcoin’in fiyatı sadece birkaç yıl içinde çılgınca dalgalandı. 2009’dan 2010’a kadar Bitcoin değersizdi. 2012 baharında, Forbes dergisinde konuyla alakalı yazı yayınlandıktan sonra Bitcoin’in fiyatı hızla arttı. Nisan başından mayıs sonuna kadar 86 sentten 8.89 dolara yükseldi. Ardından, 1 Haziran’da bir haftada üç katına çıkarak bir Bitcoin için 27 dolara çıktı. 10 Nisan 2013’te Bitcoin 266 dolara yükseldi, sadece birkaç gün içinde 50 dolara düştü ve ardından hızla 140 dolara geri döndü. Bitcoin’in fiyatı yıllar içinde yükseldi ve şu anda 33 bin dolar civarlarındadır.

Pizza ve Bitcoin
Bitcoin ilk olarak Mayıs 2010’da para birimi olarak kullanıldı. Florida’daki bir programcı iki pizza satın almak için 10.000 Bitcoin kullandı. Bu olay, Bitcoin’i gerçek hayattaki bir para birimi olarak ele alan ilk kayıtlı işlem olarak tarihe geçmiştir.

Yaygın web siteleri artık Bitcoin ödemelerini desteklemektedir. Dünya çapında binlerce işletme, Bitcoin’i para birimi olarak kabul ettiklerini söyledi. Bitcoin ayrıca maaş ödemek ve ev satın almak için de kullanılmaya başlandı.

Anonim dolaşımı nedeniyle, Bitcoin bir suç kullanımı ile de ilişkilendirilmektedir. ABD’de yasadışı işler Bitcoin ile çevrimiçi olarak yürütülebilmektedir. İnternet üzerinden para transferi yapan kara para aklayıcıları da takip etmek zordur. Ayrıca Bitcoin korsanlarının yapabildiği hırsızlık ve dolandırıcılık gibi olaylar da ciddi olumsuz sosyal etkilere yol açmıştır.

Hiç şüphe yok ki Bitcoin dünyadan yoğun ilgi gördü. Yenilikçi fikirleri ve güvenilir teknolojisi birçok insanın dikkatini çekti ve birçoğu bunun mevcut otoriteye bir meydan okuma olduğu yorumunda bulundu. Ancak Bitcoin’in gerçek bir para birimi haline gelip gelmeyeceğini söylemek için henüz çok erken olduğu da açıktır.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)