FIFA Online 4 [CPP] TR

Çocuk Psikolojisi..

Çocuğu Anlamak Sağlıklı iletişimde nasıl insanların birbirini dinlemesi gerekiyorsa çocuklarla kurulan iletişimde de aynı şekilde çocukların dinlenmesi gerekir. Dinlenmediğini anlayan çocuk kendini mutsuz hisseder. Çocuk psikolojisini anlamak için etkili bir dinleyici olmak gerekir aksi halde çocukların dünyasına ulaşmamız mümkün değildir. Çocuklarla etkili iletişimde bulunmak için göz kontağı kurmak son derece önemlidir. Onlarla aynı boya gelerek..

Çocuk Psikolojisi..
Yazar : Tarih : Okunma : 298 Görüntüleme Yorum Yap

Çocuğu Anlamak

Sağlıklı iletişimde nasıl insanların birbirini dinlemesi gerekiyorsa çocuklarla kurulan iletişimde de aynı şekilde çocukların dinlenmesi gerekir. Dinlenmediğini anlayan çocuk kendini mutsuz hisseder. Çocuk psikolojisini anlamak için etkili bir dinleyici olmak gerekir aksi halde çocukların dünyasına ulaşmamız mümkün değildir. Çocuklarla etkili iletişimde bulunmak için göz kontağı kurmak son derece önemlidir. Onlarla aynı boya gelerek “ben de senin gibiyim” mesajını vermeniz gerekir. Hiç kimse kendisinden üstün biriyle konuşmak istemez, buna çocuklar da dahildir. Karşımızdakine saygı duymadan onunla etkili bir iletişim kurmamız mümkün değildir. Çocuklar saygıyı hak eder.

Çocuklara Nasıl Yaklaşmalı?

Çocukların da bir birey olduğunu unutmadan fikirlerine saygı göstermeniz gerekir. Sen küçüksün, sen bilmezsin gibi kırıcı cümlelerle çocukları aşağılayan ebeveynlerle çocuklarının arası hiçbir zaman iyi olmaz. Ona değer verdiğinizi ve sevdiğinizi hissettirmeden iletişim kurmaya çalışmak hayalden öteye gidemez. Çocuklarınıza ayıracağınız bir dakika onların hayatında büyük değişikliklere sebep olabilir. Çocuklarıyla vakit geçiremeyen kişilerin ise çocuklarını anlamasını bekleyemeyiz. Kendisini sizin yanınızda rahat hissetmeyen çocuklar hep temkinli ve sessizdir. Konuştuğu zaman bağıracağınızı bilen çocuklar konuşmak istemez. Konuşmayan çocuklar git gide yalnızlaşır ve dertlerini paylaşamaz hale gelir. Karşısındaki herhangi bir insanla bile diyalog kurarken huzursuzlanır. Gelecek hayatında kendini ifade edemeyen pasif bireylere dönüşür. Çocukların sağlıklı bireyler olması için ebeveynlerin davranışları büyük önem taşır. Çocuklara kendini ifade etmesi için fırsat vermemiz gerekir aksi halde çocuklar psikolojik olarak kendini yetersiz ve başarısız hisseder. Kendi iç dünyalarına kapanarak mutsuz kimselere dönüşür. Agresif ve sinirli olabilirler ya da pasif ve sessiz. Bu çocukların karakter yapısına göre değişiklik gösterse de her halükarda hepsi mutsuzluğa sürüklenir.

Ebeveyn Davranışları

Ebeveynler çocuk psikolojisinde kilit rol oynar. Bir çocuk anne ve babasından gerekli anlayış ve sabrı görmezse kendisi de sabırsız ve anlayışsız olur. Anne ve babalar çocukların örnek aldığı ve benzemek istediği modellerdir. Çocuk karşısında iyi bir model bulamazsa kendisi de iyi biri olamaz. Burada çocuklar ayna olarak da düşünülebilir. Karşısında ne görüyorsa onu yansıtır aynalar ve çocuklar. Ebeveynlerin yapması gerekenler ise birkaç başlıkta toplanabilir.

  • Etkili dinleme
  • Fikirlerine önem verme
  • Çocukla vakit geçirme (oyun oynama, resim yapma, kitap okuma vb.)
  • Emir cümlesi kurmama
  • Sevginizi hissettirme
  • Saygı duyma (çocuklar da bir bireydir ve saygıyı herkes gibi hak eder)
  • Örnek davranışlar sergileme

Emir Cümleleri

Emir cümleleri çocuk psikolojisini olumsuz etkiler. Bir şeyi yapmak zorunda olmak heveslerini kırar. Mecbur olduğu için iyi bir şeyler yapan çocuklar iyiliği öğrenmiş olmaz. Zorunda olarak yapılan hiçbir şey geri dönüş sağlamaz. Herhangi bir şey için zorlanan çocuk baskı altında yetişir ve ileride kendi kararlarını veremez. Mutlaka birilerinin ona emir vermesi, iş buyurması gerekir. Kendi kararlarını alabilen sorumluluk sahibi kişiler olamazlar. Bir şeyi yapmaması için emir verdiğiniz çocuklar o şeyin iyi ya da kötü olduğuna kendi karar veremez. Emir cümleleri psikolojik olarak kişileri strese sokarak mutsuz eder. Çocuğa bağırarak bir şeyler yaptırmak etkili bir iletişim yolu değildir. Bağırmanın sorun çözdüğü gibi bir algı yaratmak çocuğun her fırsatta bağırarak bir şeyler elde edebileceği izlenimi doğurur. Böyle eğitilen çocuklar büyüdüklerinde de ailesine, iş arkadaşlarına bağırarak iş yaptırmaya çalışır. Sakin ve temkinli bir şekilde göz kontağı kurularak çocuklarla iletişim kurmak gerekir. Sorunların konuşularak çözülebileceğini öğretmeyen anne babaların çocukları büyüdüklerinde sorun çözmekten ziyade sorun yaratan kişiler olur.

 

admin (info@siradakihaber.com)