Covid19 Ne Kadar Sürede Atlatılıyor

Son birkaç ayda ortaya çıkan ve tüm yaşamımızı etkileyen bir hastalık olan koronavirüsün etkileri kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Yanikoronavirüs iyileşme süresi kişinin hastalığı ne kadar ağır geçirdiği ile orantılı diyebiliriz. Hastalığa yakalanan birçok kişi için ağır bir gripten farksız oluyor. Cinsiyet, yaş ve genel sağlık durumu hastalığı ağır geçirmenize etki eden faktörler arasında. Ayrıyeten ağır..

Covid19 Ne Kadar Sürede Atlatılıyor
Yazar : Tarih : Okunma : 298 Görüntüleme Yorum Yap

Son birkaç ayda ortaya çıkan ve tüm yaşamımızı etkileyen bir hastalık olan koronavirüsün etkileri kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Yanikoronavirüs iyileşme süresi kişinin hastalığı ne kadar ağır geçirdiği ile orantılı diyebiliriz. Hastalığa yakalanan birçok kişi için ağır bir gripten farksız oluyor. Cinsiyet, yaş ve genel sağlık durumu hastalığı ağır geçirmenize etki eden faktörler arasında. Ayrıyeten ağır geçiren hastalarda kalıcı izler bıraktığı da söyleniyor.

Hafif Geçirenler

Virüse yakalanan birçok insan istatistiklere göre ateş ve kuru öksürük gibi koronavirüs belirtileri sahibi. Öksürük başta kuru olsa da ağır hastalarda balgamlı şekilde de görülüyor. Hafif geçiren kişilerde bol sıvı tüketimi ve istirahat ile hastalık kolayca atlatılabiliyor. Yani hafif geçiren kişilerin kısa sürede eski sağlıklarına kavuştuklarını söyleyebiliriz. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılmış olan bir araştırmaya göre hastalığı hafif şekilde atlatanlar yaklaşık iki hafta içerisinde tamamen eski hallerine dönebiliyor.

Covid19 Ne Kadar Sürede Atlatılıyor

Covid19 Ne Kadar Sürede Atlatılıyor

Ağır Hastalar

Maalesef virüs her insanda hafif etkilere sahip değil. Araştırmalara göre enfeksiyonun 7 ve 10’uncu günleri arasında ağırlaştığı görülüyor. Ani bir şekilde de ortaya çıkabilen hastaların ağırlaşması durumunda nefes darlığı ve akciğerlerde yanma görülüyor. Bunun nedeni ise virüse karşı mücadele eden bağışıklık sisteminin virüslerin yanında sağlıklı akciğer hücrelerine de müdahale etmesi. Hastalığı ağır atlamakta olan insanlar oksijen desteğine de ihtiyaç duyabilmekte.

Yoğun Bakıma Yatırılan Hastalar

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hastalığa yakalanan her 20 kişiden birisi yani hastaların %5’i yoğun bakıma ihtiyaç duymaktalar. Yoğun bakımda bulunan hastalar gerektiği durumlarda ilaçlarla uyutulabiliyor ve solunum cihazlarına bağlanıyorlar. Verilere göre yoğun bakımda tedavi görmekte olan hastaların iyileşme süreçleri diğerlerine göre oldukça zor ve uzun bir süreçten geçiyor. Yoğun bakımdan çıkartılan hastalar öncelikle normal odalara alınıp, hastanede bakımlarına devam ediliyor ve herhangi bir olumsuz durum olmadığı takdirde evlerine gönderilerek tedavilerine devam ediliyor. Bir yoğun bakım doktoruna göre, yoğun bakımda tedaviye alınmış bir hastanın tekrardan eski sağlığına kavuşması 12 ile 18 ay arasında sürebilecek. Hastalığın etkilerinden ziyade sürekli yatmanın getirmiş olduğu kas kaybı gibi durumlarda genel sağlığı olumsuz etkiliyor.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi