Dolar değer kaybetmeye devam ediyor.!

Dolar değer kaybetme eylemini sürdürüyor. ABD başkanlık seçimlerinin yapılması, seçimlerde yaşanan gerginlik ve başkanın halen belirlenmemesi doların değer kaybetmesine sebep oldu. Dolar endeksi, başkanlık seçimlerinden sonra ciddi bir düşüş yaşadı. Yaşanan bu düşüş doların değer kaybettiğini gözler önüne seriyor. Dolar endeksi, bilindiği üzere doların diğer para birimlerine göre değerini gösteriyor. Dolar endeksi yükseldiğinde doların diğer..

Dolar değer kaybetmeye devam ediyor.!
Yazar : Tarih : Okunma : 293 Görüntüleme Yorum Yap

Dolar değer kaybetme eylemini sürdürüyor. ABD başkanlık seçimlerinin yapılması, seçimlerde yaşanan gerginlik ve başkanın halen belirlenmemesi doların değer kaybetmesine sebep oldu.

Dolar endeksi, başkanlık seçimlerinden sonra ciddi bir düşüş yaşadı. Yaşanan bu düşüş doların değer kaybettiğini gözler önüne seriyor. Dolar endeksi, bilindiği üzere doların diğer para birimlerine göre değerini gösteriyor. Dolar endeksi yükseldiğinde doların diğer para birimlerine göre değerinde genel bir artış olmuş demektir, düştüğünde ise düşüş yaşamış demektir.

Dolar diğer para birimlerinde değer kaybını sürdürüyor

Dolar endeksi, başkanlık seçimlerinden sonra yaşanan bazı olaylardan ve gerilimin ardından dolayı düşüşe geçti. 94.000 seviyelerinden 92.500 seviyelerine kadar gerileyen ve halen düşmeye devam eden endeks, Euro’nun Dolar karşısında değer kazanmasını sağladı.

EUR/USD döviz kurunu incelediğimizde Euro’nun son 1 hafta içerisinde 1,16 Dolar seviyelerinden 1,19 Dolar seviyelerine kadar çıktığı gözlemleniyor. ABD başkanlık seçimlerinden sonra yükselişe geçmeye başlayan EUR/USD kuru, halen yükselme eğiliminde yer alıyor.

Bunun yanı sıra USD/TRY döviz kuru ise haftanın son gününe yükseliş ile başladı. Her ne kadar Dolar değer kaybetse de TL’nin değer kaybı zaman zaman daha fazla olduğu için USD/TRY kuru bazen düşüyor bazen de ciddi bir yükseliş atağı yapıyor. Sabah saatlerinde 8,42 seviyesinden 8,45 seviyesine ulaşan Dolar ilerleyen dakikalarda 8,48 seviyesine kadar yükseldi.

TL yeni rekorlara imza attı

Doların değer kaybı bir yana TL’de de ciddi değer kayıpları yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Dolar karşısında 8,50 bandını aşan TL, Euro’da 10 TL’nin üzerine çıkarak yeni bir rekora imza attı. Bununla birlikte GBP/TRY kuru da 11 liranın üzerine çıkmış durumda. Şu anda güncel EUR/TRY kuru 10 liranın üzerinde iken güncel GBP/TRY kuru 11,10 TL’nin üzerinde yer alıyor.

Altın fiyatları ise son zamanlarda yükselişe geçmiş durumda. Dünya genelinde 1950 Dolar seviyesine ulaşan vadeli altın, ülkemizde gram altını 530 lira seviyesine çıkarırken çeyrek altını 870 lira seviyesine ulaştırdı.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi