Dolar Rekor Tazeleyerek Tarihi Zirveye Ulaştı

Dolar yeni bir rekor kırarak tarihi zirveye ulaştı. Geçtiğimiz günlerde 7 liranın üzerinde çıkan dolar dün bir anda zirveye ulaştı. Türk Lirası’nın son günlerde ciddi bir seviyede değer kaybetmesi dünya gündeminde de geniş bir yankı bulmaya devam ediyor. Dün birçok para birimi TL’ye karşı %4’ün üzerinde bir değer kazandı. Türk Lirası’nda Yaşanan Değer Kaybı Gündeme..

Dolar Rekor Tazeleyerek Tarihi Zirveye Ulaştı
Yazar : Tarih : Okunma : 290 Görüntüleme Yorum Yap

Dolar yeni bir rekor kırarak tarihi zirveye ulaştı. Geçtiğimiz günlerde 7 liranın üzerinde çıkan dolar dün bir anda zirveye ulaştı.

Türk Lirası’nın son günlerde ciddi bir seviyede değer kaybetmesi dünya gündeminde de geniş bir yankı bulmaya devam ediyor. Dün birçok para birimi TL’ye karşı %4’ün üzerinde bir değer kazandı.

Türk Lirası’nda Yaşanan Değer Kaybı Gündeme Oturdu

Dün güne 7 lira seviyesinde başlayan doların gün içerisinde 7,31 seviyesine kadar ulaşması Twitter’da ve dünyada gündeme oturdu. Bununla birlikte borsanın düşüşe geçmesi ve diğer para birimlerinin de TL’ye karşı değer kazanması en çok konuşulan konular arasında yerini aldı.

Geçtiğimiz günlerde dolara karşı diğer para birimlerinin değer kazanmasının yanı sıra TL’nin değer kaybetmesi en çok konuşulan konular arasında yerini almıştı. Dünkü olay ile birlikte dünya basınında geniş yankı oluşturan bu olay için birçok ülke yorumda bulundu. TL’deki değer kaybı için Bloomberg “Türkiye stagflasyon ile boğuşuyor.” yorumunu yaptı. Financial Times gazetesi ise konu hakkında “Türkiye milyarlarca dolar harcasa bile doların TL karşısındaki yükselişini durduramıyor.” yorumunda bulundu.

Dolar Rekor Tazeleyerek Tarihi Zirveye Ulaştı

Dolar Rekor Tazeleyerek Tarihi Zirveye Ulaştı

Güne yükselişle başlayan dolar, şu anda 7,29 seviyesinde bulunuyor. 3 günde 50 kuruşa yakın artış yaşadan Euro ise şu anda 8,64 seviyesinde bulunuyor. 1 gün içerisinde 60 kuruş artış yaşayan Sterlin ise 9,60 seviyelerine fırlamış durumda.

Döviz kurlarındaki ciddi artıştan dolayı Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası gece bir toplantı düzenledi ve artan döviz kuruna karşı bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmeden sonra yapılan açıklamalara göre 1 Mayıs’ta devreye giren ve bankaların daha fazla kredi vermesini sağlayan düzenlemenin de esnetilmesi konuşuldu. Bununla birlikte yeni ekonomik politikaların görüşüldüğü belirtildi.

Altın Fiyatlarında Rekor Artış Yaşandı

Döviz kurlarındaki artışın yanı sıra altın fiyatlarında da ciddi bir artış meydana geldi. Açılışta 463 lira seviyelerinde güne başlayan gram altın, ilerleyen saatlerde 485 lira seviyelerine kadar ulaştı. Altının hızlı yükselişi sonucunda gram altında yeni bir rekor kırıldı. Güncel olarak gram altın 483 lira, çeyrek altın 804 lira, yarım altın 1.603 lira ve Cumhuriyet altını 3.204 lira olarak piyasalarda yerini almış durumda.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi