Doların Hızlı Yükselişinin Nedenleri

Dolar kuru geçtiğimiz Cuma sabahında 7.36 seviyesine kadar çıkarak tarihin en yüksek seviyesini görerek, rekor tazeledi. Erdoğan’ın dövizde ki dalgalanmalar hakkında yaptığı açıklamalardan sonra hızlı bir şekilde 7.15 seviyelerine gerileyen dolar kuru, sonrasında tekrar yükselişe geçmeye başladı. Türk Lirası 2020 yılı içerisinde dolar karşısında yaklaşık %20 gibi göz ardı edilemeyecek bir değer kaybetti. Dolar Neden..

Doların Hızlı Yükselişinin Nedenleri
Yazar : Tarih : Okunma : 270 Görüntüleme Yorum Yap

Dolar kuru geçtiğimiz Cuma sabahında 7.36 seviyesine kadar çıkarak tarihin en yüksek seviyesini görerek, rekor tazeledi. Erdoğan’ın dövizde ki dalgalanmalar hakkında yaptığı açıklamalardan sonra hızlı bir şekilde 7.15 seviyelerine gerileyen dolar kuru, sonrasında tekrar yükselişe geçmeye başladı. Türk Lirası 2020 yılı içerisinde dolar karşısında yaklaşık %20 gibi göz ardı edilemeyecek bir değer kaybetti.

Dolar Neden Yükseliyor?

Türk lirasının değer kaybetmesinin ana sebebi para politikasının enflasyona neden olmasıdır. Bu nedenle Türk lirası değer kaybettiği için dolar kurunun artışı gerçekleşiyor. Para politikamıza göre faiz enflasyonun altında tutulduğu için yatırımların getirisi enflasyonun altında kalıyor ve buda yatırımcıları TL’den uzaklaştırıyor. Her insan tarafından bilinen bir gerçek vardır ki karşılıksız para basmak, paranın değerini düşürür. Bunun yanında Türk Lirasının değer kaybedeceğini düşünen yatırımcılarında ellerindeki lirayı dövize çevirmesi ile birlikte TL’de değer kaybı durumu ortaya çıkıyor.

Doların Hızlı Yükselişinin Nedenleri

Doların Hızlı Yükselişinin Nedenleri

Dolar Bütün Dünyada Yükseliyor mu?

Doların dünya piyasasında çok az para birimi karşısında değer kazanıyor ve bunlardan biriside Türk Lirası. Yani diyebiliriz ki dolar değer kazanmıyor Türk lirası gibi bazı para birimleri karşısında değerini arttırıyor. Tam aksine doların dünya genelinde değer kaybetmekte olduğunu söyleyebiliriz. Baktığımız zaman Euro’nun, Yen’in de Türk Lirası karşısında değer kazanmakta olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Kısacası dolar değer kazanmıyor, TL değer kaybediyor diyebiliriz.

Doların Yükselişi Devam Edecek mi?

Doların yükselişi ne zaman duracak gibi sorulara cevap vermek ve kurlar hakkında öngörüde bulunmak oldukça zor ve yanılma payı yüksektir. Fakat şunu söyleyebiliriz ki Türkiye’de enflasyon oranları düşmediği müddetçe Türk Lirasındaki değer kaybı da devam edecektir ve dolar da yükselmeye devam edecektir. Bu noktada Merkez Bankası’nın izleyeceği politika Türk Lirasının geleceği içinoldukça önemlidir. Örneğin Merkez Bankası piyasaya yeni para sürmekten vazgeçer ve faiz oranlarını yükseltirse Türk Lirasının değer kazanmasını sağlayacak, kıymetlendirecek ve liranın yaşamakta olduğu değer kaybının önüne geçebilir. Fakat bununda beraberinde getireceği olumsuz durumlar olacaktır. Tekrardan ifade etmek gerekirse Türk lirası politikalardan dolayı dolar ve diğer para birimleri karşısında değer kaybetmektedir ve bu ancak Merkez Bankası tarafından yapılacak müdahalelerle durdurulabilir.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi