Döviz Kurlarındaki Dalgalanma Sürüyor

Dünya genelinde koronavirüs salgınları ile birlikte birçok gelişmiş ülkenin ekonomide gerilemesi Türkiye’yi de etkiliyor. ABD’nin işsizlik oranlarında rekor kırdığı, Bazı Avrupa devletlerinin ekonomilerinde küçülme yaşandığı bir dönemde Türkiye’de de bazı etkiler görülüyor. Ülkemizde etkisini azaltmak için çeşitli çalışmalar yapan hükümet, ekonomik adımlar atmaya devam ediyor. Dolar Kuru Yükselişe Geçti Geçtiğimiz Haziran ve Temmuz ayında neredeyse..

Döviz Kurlarındaki Dalgalanma Sürüyor
Yazar : Tarih : Okunma : 314 Görüntüleme Yorum Yap

Dünya genelinde koronavirüs salgınları ile birlikte birçok gelişmiş ülkenin ekonomide gerilemesi Türkiye’yi de etkiliyor. ABD’nin işsizlik oranlarında rekor kırdığı, Bazı Avrupa devletlerinin ekonomilerinde küçülme yaşandığı bir dönemde Türkiye’de de bazı etkiler görülüyor. Ülkemizde etkisini azaltmak için çeşitli çalışmalar yapan hükümet, ekonomik adımlar atmaya devam ediyor.

Dolar Kuru Yükselişe Geçti

Geçtiğimiz Haziran ve Temmuz ayında neredeyse hiç değişime uğramayan dolar kuru 6,85 TL seviyesinden işlem görüyordu. Ağustos ayına doğru artış yaşayan dolar Ağustos ayında 7,40 TL seviyelerine kadar ulaştı. Bir süredir 7,38 seviyelerinde gezinen dolar dalgalanarak bu seviyeleri korumaya devam ediyor. Bazı ekonomistler doların birçok para birimine karşı değer kaybetmesinin yanı sıra Türkiye’de değer kazanmasını ilginç bir durum olarak karşılarken bazıları Türkiye’nin durumu nedeniyle böyle bir sorunun yaşandığını belirtiyor.

Döviz Kurlarındaki Dalgalanma Sürüyor

Döviz Kurlarındaki Dalgalanma Sürüyor

Altın Değer Kazanıyor

Altın dünya genelinde değer kazanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün 2.000 dolar seviyesine ulaşan altın, bugün 1.968 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gram altın ise 465 lira olarak piyasalarda seyrini korumakta. Gram altında son 1 yıllık durum incelendiğinde altının 260 liradan 485 liraya kadar yükseldiği görülüyor. Bunun sebebi hem altının küresel çapta yükselmesi hem de döviz kuru olmaktadır.

Güncel altın fiyatlarını incelediğimizde gram altın 464 lira, cumhuriyet altını 3.006 lira, yarım altın 1.503 lira ve çeyrek altın 754 lira olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra gümüş 6 liradan işlem görürken bakır 3 liradan piyasalarda yerini alıyor.

Borsalar Dalgalanmaya Devam Ediyor

BIST100 borsası doların da yükselmesiyle birlikte uzun bir süredir değer kaybetmeye devam ediyordu. Geçtiğimiz gün 1.067’ye kadar düşen BIST100 kapanıştan önceki yükseliş ile birlikte şu anda 1.085 olarak işlem yapıyor. Haftalık performans grafiği incelendiğinde FTSE 100 %2 ile en çok düşüş yaşayan borsa olurken Nasdaq %3 ile en çok değer kazanan borsa arasında yerini aldı. Son 1 aylık raporlarda ise BIST Finansallar %5 değer kaybı ile en çok değer kaybeden borsa olurken Nasdaq %11’lik artış ile en çok değer kazanan borsa olarak yerini aldı.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi