E-Fatura Nedir? Neden E-Fatura Kullanılmalı?

Fatura kelimesinin anlamını hepimiz biliyoruz. Ancak e-fatura nedir sorusunun yanıtını vermemiz gerektiğinde durakladığımız çok oluyor. E-fatura elektronik ortamda hazırlanan ve mal ya da hizmet satın alan kişilere sunulan faturalardır. Herhangi bir şekilde kâğıda basılmayan ve sunucular aracılığıyla alıcılara iletilen bu faturalar kısa bir süre içerisinde tüm işletmeler için mecburi hale gelecek. Kimler E-Fatura Kullanabilir? E-faturanın avantajlarını gören..

E-Fatura Nedir? Neden E-Fatura Kullanılmalı?
Yazar : Tarih : Okunma : 317 Görüntüleme Yorum Yap

Fatura kelimesinin anlamını hepimiz biliyoruz. Ancak e-fatura nedir sorusunun yanıtını vermemiz gerektiğinde durakladığımız çok oluyor. E-fatura elektronik ortamda hazırlanan ve mal ya da hizmet satın alan kişilere sunulan faturalardır. Herhangi bir şekilde kâğıda basılmayan ve sunucular aracılığıyla alıcılara iletilen bu faturalar kısa bir süre içerisinde tüm işletmeler için mecburi hale gelecek.

Kimler E-Fatura Kullanabilir?

E-faturanın avantajlarını gören ve bu avantajlardan faydalanmak isteyen kişiler hiç zaman kaybetmeden bu sisteme dahil oluyor. İşletmelerin tamamı kendi tercihleri ile birlikte e-faturaya geçiş yapabilmekte. Bunun yanında elektronik faturayı tercih etmesi zorunlu olan işletmeler de bulunuyor.

Madeni yağ lisansına sahip olan firmaların e-fatura kullanması zorunludur. Bu firmalardan mal alıp dışarıya satışını gerçekleştiren ve yıllık satış tutarı 25 milyon TL’nin üzerinde olan firmalar da zorunluluğa dahil edilmiştir.

Kolalı gazozlar, alkollü içecekler ve tütün ürünlerinin imalatını yapan ya da bunları ithal eden firmaların tamamının e-fatura kullanması zorunludur. Benzer bir şekilde bu firmalardan mal alıp dışarıya satan ve yıllık satış miktarı 10 milyon TL’nin üzerinde olan firmalar da e-fatura kullanmalıdır.

E-Faturanın Avantajları Neler?

İşletmeler için e-fatura nedir sorusu kadar avantajları nelerdir sorusunun cevabı da önemli. Birçok işletmenin hiç düşünmeden fatura sistemine geçmesi farklı avantajları olduğunu kanıtlıyor. İleride zorunluluk haline gelecek olan e-faturanın avantajları;

 • Kâğıt, zarf ya da mürekkep gibi ekstra maliyetleri azaltması,
 • Çok daha hızlı hazırlanabilmesi sebebiyle zamandan tasarruf edilmesi,
 • Faturaların kaybolma riskinin ortadan kalkması,
 • Tahsilâtların çok daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi,
 • İstenilen her anda eski e-faturalara ulaşımın sağlanabilmesi,
 • Dijital ortamda arşivlenmesi sebebiyle fiziksel olarak yer kaplamaması,
 • Muhasebe sistemi ile entegre edilebilmesi,
 • Kâğıt tüketimini azaltması sebebiyle çevre dostu bir sistem olması, şeklinde sıralanabilmektedir.

E-Fatura Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İşletmeler e-fatura nedir sorusunun yanıtını almış olsalar da bu sisteme geçiş için tüm bilgileri elde etmiş olmuyorlar. Bilinmesi gereken ekstra bilgiler yer alıyor.

 • Sisteme kayıt olan işletmelerin artık tüm faturalarını mali mühür ile iletmesi gerekecektir.
 • Alınan mali mühürler 3 yılda 1 yenilenmeli.
 • E-fatura sistemine zorunlu olarak geçen işletmelerin e-deftere de zorunlu geçiş yapması gereklidir.
 • E-fatura kullanmayan firmalara kesilen faturalar kâğıt fatura olabilir.
Sait Elmas (info@siradakihaber.com)