E-İrsaliye Nedir? Kimler E-İrsaliye Kullanmalı?

Herhangi bir malın satış fiyatını gösteren, satıcı tarafından satış yapıldıktan sonra düzenlenen belgeler kısaca irsaliye olarak isimlendirilmektedir. İrsaliyeler mal, ürün ya da hizmetin satışı tamamladıktan sonra alıcılara teslim edilir. Belgeler eğer fatura şeklinde düzenleniyorsa satışı gerçekleştiren firmaların bilgilerinin eksiksiz girilmesi gerekir. Aksi halde irsaliye geçerli olmayacaktır. 17 Aralık 2017 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlana..

E-İrsaliye Nedir? Kimler E-İrsaliye Kullanmalı?
Yazar : Tarih : Okunma : 13 Görüntüleme Yorum Yap

Herhangi bir malın satış fiyatını gösteren, satıcı tarafından satış yapıldıktan sonra düzenlenen belgeler kısaca irsaliye olarak isimlendirilmektedir. İrsaliyeler mal, ürün ya da hizmetin satışı tamamladıktan sonra alıcılara teslim edilir. Belgeler eğer fatura şeklinde düzenleniyorsa satışı gerçekleştiren firmaların bilgilerinin eksiksiz girilmesi gerekir. Aksi halde irsaliye geçerli olmayacaktır.

17 Aralık 2017 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlana tebliğe göre e-dönüşüm uygulaması ile birlikte farklı bir yol izlenmeye başlandı. Artık belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesi ve böylece geri dönüşümün sağlanması isteniyor. E-irsaliye nedir sorusunun yanıtı da bu tebliğ üzerinden verilebilir. İrsaliyelerin tüm özelliklerini taşıyan ancak elektronik ortamda oluşturulup alıcıya sunulan belgeler e-irsaliye olarak isimlendirilmektedir.

E-İrsaliye Ne Zaman ve Nasıl Düzenlenir?

E-irsaliyeler her zaman malın teslimatı gerçekleşmeden önce hazırlanmalıdır. Elektronik ortamda hazırlanan irsaliyeler GİB sistemi üzerinden alıcılara ulaştırılabilir. İrsaliyeleri gören ve inceleyen alıcılar rahatlıkla satın aldıkları ürünleri kullanmaya başlayacaklardır.

Yeni dönemde e-irsaliye nedir sorusunu soran işletmeler bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yapmak zorunda olurlar. Düzenlemeler yapıldıktan sonra eğer irsaliyenin çıktısı alınacaksa bu irsaliye üzerinde ıslak imzanın olması şarttır. Aksi halde belge geçersiz olur. Teslimatların gerçekleşmesinin ardından belge değersizdir ve saklanmasına gerek olmaz.

E-İrsaliye Kimler Tarafından Kullanılmalı?

E-irsaliye sistemine dahil olmak ve artık irsaliyelerinin elektronik ortamda hazırlamak isteyen kişiler her zaman bu sisteme geçiş yapabilirler. Ancak alıcıların e-irsaliye sisteminde olması gerektiği unutulmamalıdır. E-fatura sistemine kayıt olmuş ve kullanmaya başlamış kişilerin hemen e-irsaliye nedir sorusunu sorması ve cevabını aldıktan sonra e-irsaliye sistemine de geçmesi gerekir.

E-İrsaliye Kullanmanın Avantajları Neler?

Şirketlerin sürekli olarak e-irsaliye sistemine geçmesi diğer işletmelerin de meraklanmasına sebep oldu. Birçok şirket bu sistemin avantajlarını irdeliyor. Kullanmaya başlayan şirketler ise bu yeni sistemden son derece memnun.

İlk olarak dünya üzerinde çok daha düşük miktarda ağaç tüketimi oluyor. Bunun yanı sıra hata payı çok daha az seviyede. Hazır bir şablon olduğundan belgelerin hazırlanması süresi çok aza iniyor. Üstelik belgelerin kaybolma ihtimali de bulunmamakta.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)