Efsane Cuma İndirimlerine Dikkat.!

Ticaret Bakanlığı, çok sayıda tüketici mağduriyetinin yaşandığı “efsane cuma indirimleri” gibi özel isimlerleanılan indirimler için gereken idari yaptırımların uygulanacağını söyleyerek, Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu’nun da özel indirim günlerine ilişkin inceleme başlattığını belirtti. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, yılın belli dönemlerinde özellikle de kasım ayında “efsane cuma indirimleri”, “şahane cuma indirimleri”, “süper cuma indirimleri” gibi adlarla..

Efsane Cuma İndirimlerine Dikkat.!
Yazar : Tarih : Okunma : 359 Görüntüleme Yorum Yap

Ticaret Bakanlığı, çok sayıda tüketici mağduriyetinin yaşandığı “efsane cuma indirimleri” gibi özel isimlerleanılan indirimler için gereken idari yaptırımların uygulanacağını söyleyerek, Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu’nun da özel indirim günlerine ilişkin inceleme başlattığını belirtti.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, yılın belli dönemlerinde özellikle de kasım ayında “efsane cuma indirimleri”, “şahane cuma indirimleri”, “süper cuma indirimleri” gibi adlarla birçok ürün türündeçeşitli oranlarda indirimler yapıldığı hatırlattı.

Koronavirüs (Covid-19) salgınının da etkisiyle tüketicilerin, kolay olması, mekan ve zaman sınırlaması bulunmaksızın birçok türde ve daha uygun fiyattan ürüne ulaşabilme fırsatı sunması sebebiyle “online mesafeli alışverişleri” tercih ettiği belirtilen açıklamada, “Ancak online alışverişlerin özellikle belirli özel günlerde sahte indirimler, yoğunluk sebebiyle kargo süreçlerde aksama, kötü amaçlısatıcılar tarafındandefolu mal gönderimi, cayma hakkını kullandırmama gibi birçok mağduriyete de sebep verdiği görülmektedir” açıklamasında bulunuldu.

Tüketiciler Nelere Dikkat Etmeli?

Yapılan açıklamada tüketicilerin mağdur olmaması için şu hususlara dikkat etmeleri belirtildi:

  • Satıcının internet sitesi güvenliği ile alışverişe için güvenli ödeme metodları olan SSL sertifikası, 3D security veya sanal kartla ödeme gibi seçeneklerin olup olmadığına bakılmalı.
  • Alışverişten önce tüketiciler, ihtiyaçlarını karşılayacak mal veya hizmeti doğru şekilde belirlemeli ve bütçelerini aşmamaya dikkat etmelidir.
  • Sosyal medya platformlarıtarafından yönlendirilen internet sitelerine ilişkin olarak satıcının internet sitesine yapılan yönlendirmenin adresi, adres çubuğundan kontrol edilmeli.
  • Ödeme işlemi öncesi mevzuatta bulunan ve satıcı/sağlayıcı unvanı, açık adresi, ayrıntılı diğer iletişim bilgileri, mal veya hizmetin ödenecek toplam fiyatı, cayma hakkına dair ayrıntılar ve hak arama yollarını içeren ön bilgilerin verilip verilmediğine dikkatle bakılmalı.

İdari Yaptırımlar Uygulanacak

Yapılan açıklamada, Bakanlıkça söz konusu hususlara ilişkin zıtlıkların tespiti halinde gerekli idari yaptırımların uygulanacağı belirtilerek, şunlar belirtildi:

“Bakanlığımız bünyesinde çalışmalarını sürdüren Reklam Kurulu tarafından ayrıca özel indirim günlerine ilişkin olarak detaylı incelemeler başlatılmıştır.

Mesafeli sözleşmelere ilişkin olarak haksızlığa uğrayan tüketicilerimizin, uyuşmazlıklarının çözümü için parasal sınırları da dikkate alınarak tüketici hakem heyetleri ya da tüketici mahkemelerine başvurmaları gerekmekte.”

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi