FBI: Sinagog saldırganı İngiliz vatandaşı - Sıradaki Haber - Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

FBI: Sinagog saldırganı İngiliz vatandaşı

ABD’nin Texas eyaletinde Colleyville Beth Israel Sinagogu’nda dün 4 kişi silahlı bir kişi tarafından rehin alınmıştı. ABD Federal Soruşturma …

FBI: Sinagog saldırganı İngiliz vatandaşı
Yazar : Tarih : Okunma : 80 Görüntüleme Yorum Yap

ABD’nin Texas eyaletinde Colleyville Beth Israel Sinagogu’nda dün 4 kişi silahlı bir kişi tarafından rehin alınmıştı. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yapılan açıklamada, saldırganın 44 yaşındaki İngiliz vatandaşı Malik Faysal Akram olduğu duyuruldu. FBI’dan Özel Ajan Matthew DeSarno basına verdiği demeçte, “FBI’ın Kanıt Müdahale Ekibi (ERT) sinagogdaki kanıtları toplamaya devam edecek” ifadelerini kullanarak, “Şu anda diğer kişilerin dahil olduğuna dair bir gösterge yok” dedi.

Saldırganın Afia Siddiqui’nin kardeşi olduğu iddia edilmişti

Yerel kaynaklar tarafından daha önce yapılan açıklamalarda ise, saldırganın 2010 yılında New York kenti Federal Mahkemesi tarafından ABD askeri personelini öldürme girişimi suçundan 86 yıl hapis cezasına mahkum edilen Pakistan uyruklu Afia Siddiqui’nin serbest bırakılmasını talep etmesi üzerine Muhammed Siddiqui olduğu bildirilmişti. Afia’nın avukatı Marwa Elbially ise basına verdiği demeçte, müvekkilinin rehine olayıyla bir ilgisi olmadığını açıklamış, saldırganın Afia’nın kardeşi olmadığını ve Siddiqui’nin ailesinin saldırganın “iğrenç” eylemlerini kınadığını ifade etmişti.

Yaklaşık 10 saat süren operasyon sonucunda rehine krizi sona ermiş, Akram, SWAT ekipleri tarafından öldürülmüş ve rehineler kurtarılmıştı.

Biden rehine krizini “terör eylemi” olarak nitelendirdi

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, rehine krizini sona erdiren sahadaki yetkililere övgüde bulunarak, “Harika bir iş çıkardılar. Bu bir terör eylemiydi” dedi.

Biden, saldırganın amacının ne olduğunu belirlemek için yeterli bilgi olmadığını ifade ederek, saldırganın silahlarını sokaktan aldığını iddia etti. Biden, silah alım ve satımlarının yanı sıra hayalet silah kaçakçılığı üzerinde sıkı kontrole odaklanma eksikliğinden yakınarak, “Biri sokakta başka birinden bir şey satın alıyorsa böyle bir şeyi durduramazsınız” dedi.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)