Gider Pusulası Nedir? Ne Zaman Kullanılır?

Gerçekleşen ticari faaliyetlerde alıcı ve satıcı tarafı korumak adına çeşitli yazılı metinler düzenlenmektedir. İnsanların haklarını koruyan bu yazılı belgeler gerek duyulması durumunda düzenlenir. Gider pusulaları da bu evraklar arasında yer almaktadır. Ticari ilişkilerde tarafların vergi mükellefliği her zaman aynı düzeyde olmamaktadır. Bazı durumlarda kurumlar ile kişiler arasında bir ticaret gerçekleşir. Eğer iki kurum yerine bir..

Gider Pusulası Nedir? Ne Zaman Kullanılır?
Yazar : Tarih : Okunma : 24 Görüntüleme Yorum Yap

Gerçekleşen ticari faaliyetlerde alıcı ve satıcı tarafı korumak adına çeşitli yazılı metinler düzenlenmektedir. İnsanların haklarını koruyan bu yazılı belgeler gerek duyulması durumunda düzenlenir. Gider pusulaları da bu evraklar arasında yer almaktadır.

Ticari ilişkilerde tarafların vergi mükellefliği her zaman aynı düzeyde olmamaktadır. Bazı durumlarda kurumlar ile kişiler arasında bir ticaret gerçekleşir. Eğer iki kurum yerine bir kurum ve bir kişi arasında ticaret gerçekleşiyorsa standart evraklar kullanılamaz. Ekstra evrakların kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Yapılan ticaretlerde taraflardan bir tanesinin vergi mükellefliği bulunurken diğerinin bulunmuyorsa bu durumda gider pusulası düzenlenmesi gerekmektedir. Ayrıca satışı gerçekleşen mallardan herhangi bir tanesinin iadesi gerçekleşecekse bu durumda da gider pusulasının düzenlenmesi gerekli olmaktadır. Gider pusulasının düzenlenmesinin amacı yapılan işlemlerin kayıt altına alınmasıdır.

Fatura ve Gider Pusulası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fatura ya da yeni dönemde sıklıkla kullanılan e-fatura her zaman satıcı tarafından düzenlenmektedir. Gider pusulası ile alıcı tarafından düzenlenen bir belgedir. Faturalarda yer alan bedeller alıcılar tarafından ödenmiş olan bedellerdir. Gider pusulalarında yer alan bedel ise satıcı tarafından ödenmektedir. Düzenlenen faturalar her iki tarafın da ticari kayıtlarına işlenir. Ancak gelir pusulaları yalnızca alıcıların gelir defterine işlenen belgelerdir.

Gider Pusulası Hangi Durumda Kullanılır?

Gider pusulasının herhangi bir malın iadesi durumunda ve taraflardan bir tanesinin vergi mükellefliği olmaması durumunda düzenleniyor olması herhangi bir alım satım işleminde düzenlenmesine sebep olmaktadır.

Alım satım işlemleri ya da iade işlemi gerçekleşirken eğer 2 farklı taraftan bahsedilirse gider pusulaları da 2 adet üretilmektedir. Bu pusulalardan bir tanesi alıcıya verilirken diğeri satıcıya gönderilir.

Gider pusulalarının üzerinde bolca bilgi yer almaktadır. Yapılan ticari faaliyet hakkında bilgiler, tarafların isim ve soy isim bilgileri, alımı, satımı ya da iadesi yapılan ürünün bilgileri, ürünün ya da hizmetin nakdi bedeli, adresler, iletişim bilgileri ve işlemin gerçekleştiği tarih gibi bilgiler yer almaktadır.

Düzenlenecek olan gider pusulası belli başlı özellikleri sağlamalıdır. Kanunlarda gider pusulasının sahip olması gereken özellikler net bir şekilde dile getirilir. Eğer bu şartlar sağlanmıyorsa pusula geçersiz sayılacaktır.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)