İlk Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

Türkiye’nin ilk yerli otomobil çalışmaları hızla başladı. Kendi segmenti içerisinde oldukça iddialı olan ve lansmanının yapılmasından sonra ciddi bir ses getirmeyi başaranyerli otomobil TOGG merakla bekleniyor. Bu bekleyiş sürerken yerli otomobil özellikleri gibi şeylermerak edilmeye başlandı. TOGG özellikleri nelerdir sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. Yerli otomobilin özellikleri şu şekilde sıralanabilir; SUV ve Sedan olarak 200 ve 400..

İlk Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri
Yazar : Tarih : Okunma : 679 Görüntüleme Yorum Yap

Türkiye’nin ilk yerli otomobil çalışmaları hızla başladı. Kendi segmenti içerisinde oldukça iddialı olan ve lansmanının yapılmasından sonra ciddi bir ses getirmeyi başaranyerli otomobil TOGG merakla bekleniyor. Bu bekleyiş sürerken yerli otomobil özellikleri gibi şeylermerak edilmeye başlandı. TOGG özellikleri nelerdir sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. Yerli otomobilin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • SUV ve Sedan olarak 200 ve 400 beygirlik modellerde üretilecek araç, şarj süresi ile ön plana çıkıyor. 30 dakikanın altında bir şarj süresinde %80 doluluk oranına ulaşacak.
  • 500 kilometre menzile sahip olacağı bilinen otomobil, 15 yıl içerisinde 5 farklı modelle piyasada yer alacak.
  • İlk otomobilin 2022 yılı içerisinde yollarda olacağı tahmin edilmekte.
  • Tamamen elektrikli modüler bir platforma sahip olan otomobil, 300 ve 500 kilometrelik menzillere sahip bir şekilde piyasaya sunulacak.
  • Elektrikli araçlarda yazılımın önemi normale göre çok daha yüksektir. 4G ve 5G bağlantıları sayesinde TOGG otomobiline çok kolay bir şekilde güncellemeler yapılabilecek.
  • Uzun ömürlü bir batarya setine sahip olacak otomobilde, 200 beygirlik model 7,6 saniye içerisinde, 400 beygirlik model ise 4,8 saniye içerisinde 100 km/s hıza ulaşabilecek.
  • Aracın menzili yani tek şarjla gidebileceği yol kapasitesi de geri kazanımlı frenleme sistemi ile destekleniyor. Neredeyse %20’ye kadar kazanç sağlamakta olan bu sistem, otomobilin en çok göze çarpan özellikleri arasında yer almakta.
  • TOGG, düşük maliyete sahip olması, gürültüsüz bir yolculuk sunması ve sıfır emisyona sahip olmasıyla ön plana çıkan elektrikli motorlar arasında yer alıyor. TOGG için şimdiden oldukça ses getirecek bir otomobil olacağını kanıtlamış durumda desek yalan söylemiş olmayız.
İlk Yerli Otomobil TOGG'un Özellikleri

İlk Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

TOGG Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Projenin açıklanması ile birlikte akıllara gelen ilk sorulardan biriside ne zaman satışa çıkacağı oldu. Hem otomobile destek olmak hem de ilk kullanıcılardan olmak isteyen insanların ön sipariş taleplerine yanıt veren TOGG, resmi açıklamaların takip edilmesi gerektiğini ifade etti. Yani buradan hareketle diyebiliriz ki satışa çıkacağı tarih henüz resmi olarak kesinleşmiş değil. Fakat tahminlerimize göre 2022 yılı içerisinde en azından ön siparişler alınmaya başlayacaktır.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi