İzmir Depreminden Bu Yana Yaşananlar..

Türkiye’de ve dünyada son zamanlarda sıkça meydana gelen depremlerden bir yenisi daha İzmir’de gerçekleşti. Gerçekleşen deprem birçok kişinin ölümüne sebep olurken yüzlerce kişi de yaralandı. İzmir açıklarında meydana gelen deprem pek çok binaya hasar verirken çevre illerde de hissedildi. 6.6 büyüklüğünde açıklanan deprem, bazı kaynaklarda 7.3 olarak açıklansa da bu veri sonradan revize edildi. Bu..

İzmir Depreminden Bu Yana Yaşananlar..
Yazar : Tarih : Okunma : 274 Görüntüleme Yorum Yap

Türkiye’de ve dünyada son zamanlarda sıkça meydana gelen depremlerden bir yenisi daha İzmir’de gerçekleşti. Gerçekleşen deprem birçok kişinin ölümüne sebep olurken yüzlerce kişi de yaralandı.

İzmir açıklarında meydana gelen deprem pek çok binaya hasar verirken çevre illerde de hissedildi. 6.6 büyüklüğünde açıklanan deprem, bazı kaynaklarda 7.3 olarak açıklansa da bu veri sonradan revize edildi. Bu haberimizde İzmir depreminden bu yana yaşanan gelişmeleri özet geçeceğiz.

Şu Ana Kadar Yaşananlar

İzmir depreminde ilk günden beri enkaz altında kalanların kurtarılması için çalışmalar sürüyor. Bu bağlamda şu ana kadar 962 kişi yaralı olarak kayıtlara geçti. 962 kişinin 219’u halen tedavi sürecinde. 83 kişi ise hayatını kaybetti.

İzmir’in Seferihisar açıklarında meydana gelen deprem ile birlikte çevre iller dahi depremi hissetti. İstanbul’da dahi bazı binalara küçük hasarlar veren deprem, İzmir ve çevresinde pek çok binaya zarar verdi. Depremin gücü bazı kaynaklarda 6.6, bazı kaynaklarda 6.9 olarak açıklanırken ABD depremi 7.3 olarak duyurdu. Sonrasında 7.0 olarak revize etti.

İzmir Depreminden Bu Yana Yaşananlar

İzmir Depreminden Bu Yana Yaşananlar

Artçı depremlerin sürdüğü kentte zaman zaman 4 şiddetinde depremler meydana gelmeye devam ediyor. Bunun yanı sıra binaları yıkılan kişiler için çadır kent ve çeşitli ihtiyaçların karşılaşılacağı konteynerler kuruldu. Bununla birlikte 46.000 metrekarelik konteyner kentin kurulacağı da bilgiler arasında yer aldı.

Enkaz altında kalanların kurtarılma çalışmaları devam ederken bununla birlikte çevredeki binalarda da hasar tespit çalışması yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada 58 binanın hasarlı olduğu bilgisi yer aldı. Bu binalardan bazılarının tamamen yıkıldığı, bazılarının ise kısmen yıkıldığı, bazılarında ise çatlaklar yer aldığı açıklandı. Bu konuda çalışmaların devam ettiğini bildiren Murat Kurum, kısa sürede çalışmaları tamamlamayı hedefliyor.
Deprem ile birlikte kent genelinde meydana gelen hasarın yüksek seviyede olması, eğitimi de etkiledi. Yapılan açıklamaya göre İzmir’de 1 hafta boyunca okullar tatil olacak. Bu süre zarfında yaraların hızla sarılması için çalışmalar devam edecek.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi