Kapalı Maraş Şehri Tekrar Açılıyor..

Kıbrıs’ta Kapalı Maraş şehri olarak bilinen bölge tekrar açılışa hazırlanıyor. 70’li yıllarda Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden birisi olan Maraş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, müjdeli haberi duyurarak Maraş’ın tekrar eski günlerine dönmesi için çalışmaların başlayacağını duyurdu. Yapılan açıklamaların hemen ardından Maraş’ta iş makineleri çalışma yapmaya başladı. Kapalı Maraş Şehri Eski Günlerine Kavuşuyor..

Kapalı Maraş Şehri Tekrar Açılıyor..
Yazar : Tarih : Okunma : 211 Görüntüleme Yorum Yap

Kıbrıs’ta Kapalı Maraş şehri olarak bilinen bölge tekrar açılışa hazırlanıyor. 70’li yıllarda Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden birisi olan Maraş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, müjdeli haberi duyurarak Maraş’ın tekrar eski günlerine dönmesi için çalışmaların başlayacağını duyurdu. Yapılan açıklamaların hemen ardından Maraş’ta iş makineleri çalışma yapmaya başladı.

Kapalı Maraş Şehri Eski Günlerine Kavuşuyor

Kıbrıs’ın bir zamanlar turizm cenneti olan Maraş, tekrar eski günlerine dönüyor. KKTC Başbakanı’nın yaptığı açıklamaya göre Maraş’ın kaderine terk edildiği ve terk edilmiş bir şehir olarak bırakıldığı belirtildi. Daha önceki açılış çalışmalarında Maraş’ın açılması için Rum kesimi ile birlikte anlaşmaların bir sonuca varmadığını açıklayan Tatar, hükümete geldiğinde söz verdiği vaatlerden biri olan Maraş’ın açılması için çalışmaların sürdüğünü ve Perşembe gününden itibaren herkesin sahilde gezebileceğini sözleri arasına ekledi.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Maraş şehrinin tekrar açılması ile birlikte burada arsası veya binası olan kişilere de tekrardan arsasının ve binasının verileceği bildirildi. Kapalı Maraş ile ilgili yapılan bu açıklamadan sonra bölgeye giren iş makineleri ve işçiler çevrenin düzenlenmesi için çalışmalara başladı.

Kapalı Maraş Şehri Tekrar Açılıyor

Kapalı Maraş Şehri Tekrar Açılıyor

Kapalı Maraş Şehri Hakkında Bilgi

Gazinoları, otelleri, turistik alanları ve sahilleri ile ünlü Maraş, Kıbrıs’ın en popüler yerlerinden biriydi. 60’lı ve 70’li yıllarda yabancı ülkeden pek çok ünlü buraya gelerek tatil yapıyordu. Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, 1974 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri gerçekleştirilen harekat sonrasında Türklerin eline geçmiştir. Türklerin bu bölgeyi ve çevresini ele geçirme amacı, Kıbrıs’ta yaşayan Türklerin zor durumda olması ve Rumlar tarafından işkence görmesi idi.

1974 yılından sonra Türklere ait olan ve Kapalı Maraş olarak adlandırılan bu yer, o tarihten sonra tekrar aktif olarak kullanılmadı ve genel olarak TSK personeli dışındaki insanların girişine izin verilmedi. 2020 yılına dek açılması gündeme gelen Maraş için henüz resmî bir adım atılmamıştı fakat açılması sık sık gündeme gelmişti. Yeni yapılan açıklama ile birlikte Maraş tekrar eski günlerine kavuşacak.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi