Koronavirüs Gün Geçtikçe Ciddileşiyor

2019 yılında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs, dünya genelinde yükselişini sürdürüyor ve gün geçtikçe durum daha da ciddileşiyor. Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü, salgının gittikçe çiddileşmesiyle birlikte bu konuda bir çözüm bulamadıklarını ve salgının daha uzun sürmesini beklediklerini açıkladı. Ek olarak artık birçok şeyin eskisi gibi olmayacağını da belirtti. Koronavirüs Yükselişini Sürdürüyor Koronavirüs, gün..

Koronavirüs Gün Geçtikçe Ciddileşiyor
Yazar : Tarih : Okunma : 205 Görüntüleme Yorum Yap

2019 yılında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs, dünya genelinde yükselişini sürdürüyor ve gün geçtikçe durum daha da ciddileşiyor. Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü, salgının gittikçe çiddileşmesiyle birlikte bu konuda bir çözüm bulamadıklarını ve salgının daha uzun sürmesini beklediklerini açıkladı. Ek olarak artık birçok şeyin eskisi gibi olmayacağını da belirtti.

Koronavirüs Yükselişini Sürdürüyor

Koronavirüs, gün geçtikçe yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Nisan ayına kadar yükselişine devam eden salgın, Mayıs ayına kadar sakin bir şekilde devam etti. Mayıs ayından sonra 100.000’in üzerine çıkan günlük vaka sayısı bu andan itibaren hızla artmaya başladı. Her gün neredeyse 300.000’e yakın yeni vakanın oluştuğu salgında rekor 27 Temmuz 2020’de günlük vaka sayısının 328.000’in üzerinde olmasıyla kırıldı.

Koronavirüs Gün Geçtikçe Ciddileşiyor

Koronavirüs Gün Geçtikçe Ciddileşiyor

Dünya genelinde şu ana kadar 18 milyon onaylanmış vaka, 11 milyon iyileşmiş vaka ve 700.000 ölüm mevcut. Koronavirüste en çok vakanın görüldüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 75.000 günlük vaka sayısı ile rekor kırılmıştı. Şu anda günlük vakaların hafiften aşağı yönlü hareket etmesiyle salgında bir iyileşme görülse de pandemi halen ciddiyetini koruyor. Ülkede şu ana kadar 5 milyona yakın vaka, 2.3 milyon iyileşen hasta ve 160.000’e yakın ölüm yer alıyor.

Türkiye’de ise her gün birbirine yakın vaka sayıları görülmekte. Geçtiğimiz haftalarda düşüşe geçen vaka sayısı tekrar hafif bir yükseliş ile seyrini koruyor. Şu ana kadar 233.000 vaka tespit edilen ülkede 217.000 iyileşen hasta ve 5.800 ölüm bulunuyor.

Salgından etkilenen bir diğer ülke ise Brezilya olmakta. Brezilya salgında halen rekorlar kırmaya devam ediyor. Dalgalı bir şekilde vakaların görüldüğü ülkede toplam vaka sayısı 2.8 milyon iken iyileşen hasta sayısı 1.9 milyon, ölüm sayısı 95.000 olarak görülüyor. Salgının yaşandığı bir diğer ülke 1.3 milyar nüfusa sahip Hindistan olarak görülmekte. Gün geçtikçe rekor tazeleyen Hindistan, kalabalık bir nüfusa sahip olmasıyla da yayılma riski taşıyor. 1.8 milyon onaylanmış vakaya sahip ülkede iyileşen hasta sayısı hakkında net bir açıklama yapılmazken bu sayının tahmini olarak 1 milyon civarında olduğu düşünülüyor. Ölüm sayısı ise 38.000 olarak açıklandı.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi