Koronavirüs Hastaları Henüz 2 Günlükken Gösterdikleri Belirtiler

Rus doktor Dr. Vladimr Zaytsev Koronavirüs ile enfekte olan hastaların hastalığın 2 ve 3. gününde belirtiler gösterdiklerini açıkladı.

Koronavirüs Hastaları Henüz 2 Günlükken Gösterdikleri Belirtiler
Yazar : Tarih : Okunma : 332 Görüntüleme Yorum Yap

Rus doktor Dr. Vladimr Zaytsev Koronavirüs ile enfekte olan hastaların hastalığın 2 ve 3. gününde belirtiler gösterdiklerini açıkladı. Zaytsev’e göre alkol almadan “akşamdan kalma” gibi hissederseniz bu virüs belirtisi olabilir.

Koronavirüsün bu kadar hızlı yayılma sebebi hastalığın kuluçka döneminin uzun sürmesidir. Enfekte olan kişiler 2 hafta boyunca hastalıklarının farkına varmadan virüsü diğer insanlara da bulaştırabiliyorlar. Kıdemli kulak burun boğaz uzmanı Zaytsev virüsün erken belirtilerini açıkladı.

Doktor hastaların “akşamdan kalma” gibi hissetmelerinin COVID-19 virüsünün erken semptomları olduğunu ve aniden gelen halsizlik, titreme, baş ağrısı, göz ağrısı ve vücut ısısının yüksek değerlere ulaşmaması hastalığın erken safhasında olduğunu gösteriyor.

Belirtiler 2-3 Gün İçerisinde Ortaya Çıkıyor

Zaytsev COVID-19 ile ilgili yapılan çalışmalarda belirtilerin 2-3 gün içerisinde ortaya çıktığını belirterek daha sonra virüsün nefes borusuna indiğini ve ses değişiklikleri ile beraber boğulma nöbetlerine de neden olduğunun altını çizdi. Hastanın tedavi olmaması durumunda bronş ve akciğerlerin zarar görmeye başladığını ve beraberinde spazmlar ve hava yetmezliği gibi diğer ciddi belirtilerin ortaya çıktığını bildiren Zaytsev insanları dikkatli olmaya çağırdı.

Belirtilerin Erken Ortaya Çıkması Olumlu Bir Gelişme

Olumsuz bir durum gibi görünse de belirtilerin erken sahfalarda ortaya çıkması aslında olumlu bir durum. Hastalık belirtilerinin erken dönemlerde fark edilmesi virüsün yayılma hızını da azaltamaya yardımcı oluyor. Bu nedenle eğer virüs taşıdığınıza dair herhangi bir şüpheniz var ise kendinizi karantinaya alın ve en yakın sağlık kuruluşundan yardım isteyin.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi