Küresel ısınma nereye doğru gidiyor? - Sıradaki Haber - Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Küresel ısınma nereye doğru gidiyor?

Günümüzde en çok tartışılan konulardan birisi de hiç şüphesiz ki küresel ısınma olmaktadır. Dünyanın tamamını ilgilendiren bu mesele, son zamanlarda yaşanan olaylar ile sıkça gündeme gelmiş durumda. Dünya, yaşanabilir bir halden çıkmaya doğru ilerlerken uzmanlarda yaşanılabilir farklı gezegenler aramaya devam ediyor. Küresel ısınmanın koronavirüs pandemisi ile birlikte azalacağı düşünülse de hiç öyle bir durum olmadığı..

Küresel ısınma nereye doğru gidiyor?
Yazar : Tarih : Okunma : 19.969 Görüntüleme Yorum Yap

Günümüzde en çok tartışılan konulardan birisi de hiç şüphesiz ki küresel ısınma olmaktadır. Dünyanın tamamını ilgilendiren bu mesele, son zamanlarda yaşanan olaylar ile sıkça gündeme gelmiş durumda. Dünya, yaşanabilir bir halden çıkmaya doğru ilerlerken uzmanlarda yaşanılabilir farklı gezegenler aramaya devam ediyor. Küresel ısınmanın koronavirüs pandemisi ile birlikte azalacağı düşünülse de hiç öyle bir durum olmadığı da görüldü. Peki küresel ısınma hayatımızda neleri değiştirdi? Daha neler olacak?

Küresel ısınma nedir?

Küresel ısınma, dünyanın ortalama sıcaklığının yükselmesidir. Dünyadaki ortalama sıcaklık 1800’lü yıllara göre gittikçe artmaya devam ediyor. Deniz suyu sıcaklığı da bununla birlikte yükselişe geçiyor. Küresel ısınmanın yani dünyadaki ortalama sıcaklığın yükselmesi ile birlikte iklim değişiklikleri meydana gelmektedir. Bu da bazı bölgelerde daha önce görülmemiş felaketlerin yaşanmasına olanak tanıyor.

Küresel ısınma

Küresel ısınma

Küresel ısınmanın etkileri

Küresel ısınma ile birlikte dünyanın ortalama sıcaklığı yükselişe geçti. 1900’lü yıllarda dünyanın sıcaklık sapması haritası incelendiğinde genellikle 0 derecenin altında bir sonuç çıkıyordu. 2000’li yıllara doğru ise sıcaklık sapması 1 dereceye kadar ulaştı. Bu küçük bir fark gibi gözükse de küresel anlamda düşünüldüğünde dünya üzerinde yaşanan birçok felaketin sebebi.

Küresel ısınma, kutuplardaki sıcaklığı da arttırmış durumda. Bu da bu bölgedeki buzulların gittikçe erimesini, hayvanların yaşam alanlarının zayıflamasını sağlıyor. Bunun yanı sıra ülkemizdeki son yıllarda yaşanan gelişmeleri incelersek felaketlerin daha da arttığı bilinen bir gerçek. Örneğin İstanbul’da meydana gelen dolu fırtınası, devasa hortum gibi olaylar, Doğu Karadeniz’de sel felaketlerinin artması, yüksek yerleşim yerlerinde kar fırtınasının daha kuvvetli olması, orman yangınlarının artması gibi durumlar küresel ısınmaya bazı örneklerdir.

Her ne kadar koronavirüs gelse de, çevre tertemiz bir hale bürünse de yapılan analizlerde pandeminin herhangi bir işe yaramadığı, küresel ısınmanın hız kesmeden artmaya devam ettiği görüldü. Bu yıl bazı aylar sıcaklık rekorları kırıldı. Özellikle Kuzey Kutbu’nda yer alan Sibirya’da sıcaklıkların 40 dereceye ulaşması, bu bölgede orman yangınlarının çıkması ve ozon tabakasının hiç olmadığından daha hızlı delinmesi en güncel olaylar arasında yer alıyor.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi