Lig Tarihinde Bir İlk Olacak

Geçtiğimiz günlerde yapılan toplantının ardından bu sezon küme düşmenin olmaması yönünde bir talepte bulunacağı söylenmiştir. Kulüpler birliği başkanı Mehmet Sepil tarafından yapılan açıklamada gelecek sezonun ligde 21 takım birden olması gerektiği ve küme düşmenin olmaması yönünde bir talepte olacağı açıklanmıştır. Bu talep gerçek hale gelirse 1959 yılından bu yana ilk kez ligler 21 takımla birden..

Lig Tarihinde Bir İlk Olacak
Yazar : Tarih : Okunma : 190 Görüntüleme Yorum Yap

Geçtiğimiz günlerde yapılan toplantının ardından bu sezon küme düşmenin olmaması yönünde bir talepte bulunacağı söylenmiştir. Kulüpler birliği başkanı Mehmet Sepil tarafından yapılan açıklamada gelecek sezonun ligde 21 takım birden olması gerektiği ve küme düşmenin olmaması yönünde bir talepte olacağı açıklanmıştır. Bu talep gerçek hale gelirse 1959 yılından bu yana ilk kez ligler 21 takımla birden oynanacak. Özellikle dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Korona virüsü salgını nedeniyle takımların kötü etkilendiği belirtilmiştir. Bu durum nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu gelecek sezonun 21 takımla birden oynanacağını açıklamıştır. Ayrıca bu açıklamayla birlikte küme düşme bu sezon kalktı. Hiçbir takım bu sezon küme düşmeyecek.

TFF Açıklama Yayınladı

Özellikle 21 takımla oynanması kararı nedeniyle bazı kulüpler bu konuda federasyona başvuruda bulundu. Yapılan başvuruya göre Süper ligin 22 takımla oynanması gerektiği söylenmiştir. Bu konuyla alakalı TFF resmi olarak internet sitesi üzerinden bir açıklama yayınlamıştır. Türkiye Futbol Federasyonu 29 Temmuz 2020 tarihinde bu konuyla alakalı kararı açıktır. Buna göre Süper Lig, TFF 1.lig, TFF 2.lig ve TFF 3.ligde küme düşme kaldırıldı. Bu kararla birlikte bir açıklama yayınlanmıştır. Geçtiğimiz günlerde yapılan maçların ardından süper lige son çıkan takımlardan birisi Fatih Karagümrük takımıdır. Elde ettiği galibiyet ve penaltılar sonucunda süper lige çıkmaya hak kazanmıştır.

Lig Tarihinde Bir İlk Olacak

Lig Tarihinde Bir İlk Olacak

Yapılan açıklamayla birlikte alınan kararlara göre süper lig 2020-2021 sezonunda 21 takımla devam edecektir. 2021-2022 sezonunda ise ligler 20 takımla birlikte devam edecektir. Ayrıca TFF 1.lig 18 takımdan oluşacaktır. TFF 2.lig tam olarak 39 takımdan oluşacaktır. TFF 3.ligde takımlar toplamda 4 gruptan oluşacaktır. Bu ligin içerisinde 67 adet takım  mücadele verecektir. Ayrıca küme düşmenin kalkmasıyla birlikte gelecek sezon daha fazla takım küme düşecektir. Buna göre gelecek sezon küme düşecek olan takım sayısı süper ligde 4 takımdır. Ayrıca TFF 1.ligden 3 takım süper lige yükselecektir. Bununla birlikte süper lig 20 takımla kaldığı yerden devam edecektir. Bu düzenlemeyle birlikte bir sezonda oynanacak olan karşılaşma sayısı artacaktır.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi