Mali Müşavir Nedir? Ne İş Yapar?

Herhangi bir firmanın gelir ve giderini hesaplayan ve bunları kayıt altına alarak beyan eden kişiler mali müşavir olarak isimlendirilmektedir. Görevi son derece zor olan mali müşavirlerin tercih edilmesi firmalar için kanuni bir zorunluluktur. Firmalar mali müşavirlerle çalışarak mali idareler ile olan alışverişlerini gerçekleştirirler. Kısacası mali müşavirler devlet tarafından firmalara atanan memurlardır. Mali Müşavir Nasıl Olunur? Üst..

Mali Müşavir Nedir? Ne İş Yapar?
Yazar : Tarih : Okunma : 115 Görüntüleme Yorum Yap

Herhangi bir firmanın gelir ve giderini hesaplayan ve bunları kayıt altına alarak beyan eden kişiler mali müşavir olarak isimlendirilmektedir. Görevi son derece zor olan mali müşavirlerin tercih edilmesi firmalar için kanuni bir zorunluluktur. Firmalar mali müşavirlerle çalışarak mali idareler ile olan alışverişlerini gerçekleştirirler. Kısacası mali müşavirler devlet tarafından firmalara atanan memurlardır.

Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Üst düzey her meslekte olduğu gibi mali müşavirlikte de diploma şartı bulunmaktadır. İlk olarak üniversitelerin ilgili bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamak gerekmektedir. Ardından mali müşavirlik için sınava girmeniz ve sınavda başarılı olmanız gerekir. Girilen sınavda başarılı olmanız sizleri direkt olarak mali müşavir yapmaz. Mali müşavirlik için verilen staja dahil olmaya hak kazanmanız anlamına gelir.

Mali müşavirlik stajı 3 yıl sürer. Oldukça uzun bir süreçtir ve bu süreç içerisinde adaylar maaş alarak stajlarına devam ederler. Stajınızı gerçekleştirdiğiniz dönemde e-use sınavlarını tamamlamanız şarttır. Aksi halde stajdan başarıyla mezun olmanız mümkün olmaz. Stajın ve staj dönemindeki sınavların tamamlanmasının ardından son bir sınava girersiniz. Bu sınav 3 yıllık staj dönemini test eden mesleki yeterlilik sınavıdır. Bu sınavda da başarılı olmanızın ardından mali müşavirlik yapmaya hak kazanırsınız.

Mali Müşavir Ne İş Yapar?

Mali müşavirler firmaların mali yapılarını denetleyecekleri için firmalarda işe girmektedirler. Ancak ilk dönemde tek başınıza mali müşavirlik yapmanız çok mümkün olmaz. Hali hazır bir mali müşavir çalıştıran firmalar sizleri yardımcı olarak alırlar. İlk döneminizde yardımcılık yapmanız gerekecektir. Bu süreçte vergi dairelerine ve diğer maliye binalarına çok sık gitmeniz gerekir.

Mali müşavirlikte yükselmek adına atabileceğiniz adımlar da yer alır. Tecrübenizi arttırarak yardımı mali müşavirlikten bir üst kademeye çıkabilirsiniz. Bu da kariyerinizin sonu anlamına gelmez. Bağımsız denetçi ya da yeminli mali müşavir olma şansınız da olacaktır.

Bağımsız denetçiler herhangi bir müşavirlik firmasına bağlı olmayan ve tek başına çalışan kişilerdir. Yeminli müşavirler ise vergi beyannameleri, ek tabloları ve mali tablolar hakkındaki bazı işlemleri gerçekleştirirler. Defter tutmalarına gerek yoktur. Yeminleri sayesinde işlerini normal bir şekilde sürdürerek devlete firmada yolsuzluk olmadığının garantisini sunarlar.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)