Mars Keşifleri Tüm Dünyayı Heyecanlandırdı.. - Sıradaki Haber - Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Mars Keşifleri Tüm Dünyayı Heyecanlandırdı..

MARS TOPRAĞINDA YER ALAN İZLER UZAYLILAR YAŞIYOR MU SORUSUNU AKILLARA GETİRDİ. NASA’nın Perseverance isimli olan keşif aracı ile Mars yüzeyinde heyecan verici bir keşif yaptı. Perseverance keşif aracı, Mars yüzeyinde yer alan Jezero isimli kraterin önceki zamanlar bir göl ile bağlantısı olduğunu keşfetti ve gölün çevresinde uzaylılara ait olduğu tahmin edilen izler bulundu. Bilim camiasını..

Mars Keşifleri Tüm Dünyayı Heyecanlandırdı..
Yazar : Tarih : Okunma : 70 Görüntüleme Yorum Yap

MARS TOPRAĞINDA YER ALAN İZLER UZAYLILAR YAŞIYOR MU SORUSUNU AKILLARA GETİRDİ.

NASA’nın Perseverance isimli olan keşif aracı ile Mars yüzeyinde heyecan verici bir keşif yaptı. Perseverance keşif aracı, Mars yüzeyinde yer alan Jezero isimli kraterin önceki zamanlar bir göl ile bağlantısı olduğunu keşfetti ve gölün çevresinde uzaylılara ait olduğu tahmin edilen izler bulundu. Bilim camiasını heyecanlandıran çalışmalara hız veriliyor. Toprak örneklerinde daha fazla kanıt aranması ve bu izlerin bir sonuca bağlanması bekleniyor.

TOPRAKTA ÇÖKME OLUŞMA İHTİMALİ

Independent Türkiye’ye göre çorak ve kızıl gezegen olarak biline Mars, milyarlarca yıl önce su sirkülasyonunu destekleyecek kadar kalın bir atmosfere ev sahipliği yapıyordu. Göl, başlangıçta nehir kalıntılarının hala görülebildiği kraterin 100 metre derinliğinde yer almaktaydı ve çöküntünün doğu kenarını aşacak kadar yüksek olduğu düşünülüyor. Öte yandan, gölün boyutu zaman içerisinde hızlı bir biçimde değişim göstermiştir ve bu da sel veya daha yavaş çevresel değişikliklerden kaynaklanabileceğini akıllara düşürmüştür.

DAHA ÖNCE BU DENLİ BİR KATMAN GÖRÜLMEMİŞTİ

Fransa’nın Nantes kentindeki Gezegen ve Jeodinamik Laboratuvarında görevli bir bilim adamı olan Nicolas Mangold, “Bu kadar iyi korunmuş katman bilgisi Mars’ta daha önce hiç keşfedilmemişti” dedi.

Sait Elmas (saitelmas37@gmail.com) Websitesi