Meteoroloji’den gelen yağmur uyarısı!

Marmara’da son günlerde etkili olan yağışların daha da kuvvetlenmesi söylenenler arasında. Yarın günün ilk saatlerinden itibaren Bursa, Bolu, İstanbul, Kütahya, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecek, Zonguldak ve Düzce’de gök gürültülü bir şekilde sağanak yağış görülecek. Meteoroloji, oluşabilecek olumsuzluklara karşın İstanbul dahil olmak üzere toplamda ile turuncu kodlu, 5 ile ise sarı kodlu uyarı verdi. İstanbul için..

Meteoroloji’den gelen yağmur uyarısı!
Yazar : Tarih : Okunma : 232 Görüntüleme Yorum Yap

Marmara’da son günlerde etkili olan yağışların daha da kuvvetlenmesi söylenenler arasında. Yarın günün ilk saatlerinden itibaren Bursa, Bolu, İstanbul, Kütahya, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecek, Zonguldak ve Düzce’de gök gürültülü bir şekilde sağanak yağış görülecek. Meteoroloji, oluşabilecek olumsuzluklara karşın İstanbul dahil olmak üzere toplamda ile turuncu kodlu, 5 ile ise sarı kodlu uyarı verdi. İstanbul için yapılmış olan uyarıda metrekareye yaklaşık 100 kilogram yağış düşebileceği dile getirdi.

Türkiye genelinde sıcaklık bu hafta mevsim normallerinde devam ediyor lakin Marmara Bölgesi’nde şiddetli bir şekilde yaz sağanakları görülecek. Bu doğrultuda bölgedeki toplam 10 il için şiddetli yağış uyarısında bulundu.

“METREKAREYE YAKLAŞIK 100 KİLOGRAMA KADAR YAĞIŞ DÜŞEBİLİR”

Sıcaklıkların yer yer artış göstermiş olduğu Temmuz’un ilk günlerinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılmış olan uyarıda, “Salı günü ülkemizin kuzeybatı bölgelerinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların günün ilk saatlerden itibaren İstanbul ile zamanla Sakarya, Kocaeli, Yalova, Bilecik, Bursa, Zonguldak, Bolu, Düzve ve Kütahya’da  kuvvetli (21-50 kg/m2); İstanbul’un Anadolu Yakası ve Boğaz çevresi, Sakarya, Kocaeli, Düzce ve Yalova çevrelerinde bölge bölge çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) olması beklenenler arasında. Yağışların Sakarya, Düzce,  Kocaeli ve Zonguldak çevrelerinde Çarşamba günü de yerel olarak da oldukça etkili olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışların meydana getirebileceği aksamalar ve afetler; sel, yıldırım, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı oldukça dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Sait Elmas (saitelmas37@gmail.com) Websitesi