Okulların Açılması için 4 Senaryo Planlanıyor

18 milyon öğrenci, 2020/2021 sezonu ile birlikte yeni bir eğitim öğretim dönemine geçiş yapacak. 31 Ağustos 2020 tarihinde okulların açılması planlanırken henüz net bir karar verilmemiş durumda. İlerleyen günlerde okulların nasıl bir sistem ile ilerleyeceği daha da netleşecek, şimdiden bilinen bazı detaylar mevcut. Okulların Açılması ile İlgili 4 Senaryo Düşünülüyor Öncelikli olarak okuma yazmayı unutmamaları..

Okulların Açılması için 4 Senaryo Planlanıyor
Yazar : Tarih : Okunma : 219 Görüntüleme Yorum Yap

18 milyon öğrenci, 2020/2021 sezonu ile birlikte yeni bir eğitim öğretim dönemine geçiş yapacak. 31 Ağustos 2020 tarihinde okulların açılması planlanırken henüz net bir karar verilmemiş durumda. İlerleyen günlerde okulların nasıl bir sistem ile ilerleyeceği daha da netleşecek, şimdiden bilinen bazı detaylar mevcut.

Okulların Açılması ile İlgili 4 Senaryo Düşünülüyor

Öncelikli olarak okuma yazmayı unutmamaları ve öğrenmeleri adına 1. ve 2. sınıf öğrencileri ile sınava hazırlanan 8. sınıf ve 12. sınıf öğrencilerine ağırlık verilmesi planlanıyor. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda 4 farklı senaryoyu gündeme getirmiş durumda.

Bu senaryolardan ilki herkesin bildiği gibi okulların 31 Ağustos’ta açılması ve bununla birlikte yeni önlemlerin alınması olmakta. Çocuklar okula maskeyle gidecek, her öğrencinin arasında sosyal mesafe olacak, öğrenciler tek tek ve birbirine uzak oturacak, sınıflardaki öğrenci sayısı azaltılacak. Okula gelen her öğrencinin sağlık durumu incelenerek gerekirse öğrencinin eve gönderilip dinlenmesi veya sağlık kontrolü yapılması sağlanacak.

Okulların Açılması için 4 Senaryo Planlanıyor

Okulların Açılması için 4 Senaryo Planlanıyor

  1. bir senaryoya göre ise okullar eğer ki vaka sayısında ciddi bir artış yaşanırsa yarı zamanlı olarak hafifletilmiş bir sistem ile açılabilir. Bu yöntem ile birlikte temel eğitimin dışındaki derslerin azaltılması, öğrencilerin gerekli eğitimleri alması hedeflenmekte.
  2. senaryoya göre ise okulların kısmî olarak bazı bölgelerde açılması planlanıyor. Bu senaryoya göre eğitim vakaların ağır olduğu bölgelerde uzaktan eğitim sistemi ile devam ederken diğer bölgelerde normal bir şekilde devam edilmesi düşünülüyor. Okulların açıldığı bölgelerde seyahat kısıtlaması uygulanacak, açılmayacak olan bölgelerde ise telafi eğitimleri uygulanacak.

Diğer bir senaryoya göre ise vaka sayılarının ülke genelinde ciddi bir düzeyde artması durumunda uzaktan eğitimin devam edilmesi planlanmakta. Teknolojik altyapının eskisine göre daha güçlü olduğu ülkemizde öğrencilerin en iyi şekilde eğitim alabilmesi adına salgına karşı hazırlıklı olunduğu belirtildi.

Koronavirüs Önlemleri Arttırıldı

Dün Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan günlük koronavirüs tablosu ile vaka sayısı 1.178 oldu. İyileşenlerin sayısı ise 1.015 olarak kayıtlara geçti. 19 ölümün olduğu tabloda Fahrettin Koca vaka sayılarının artışa geçtiğini ve tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini belirtti.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi