FIFA Online 4 [CPP] TR

Parapsikoloji Nedir?

Parapsikoloji Nedir? Parapsikoloji eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş doğaüstü mistik olayları anlama çalışmasıdır. Fransızca bir kelime olan “parapsikoloji”  bilinenin ötesinde, bilinmeyen psikoloji anlamına gelir. Psikolojinin bittiği yerde devreye giren parapsikoloji sıradışı, gizemli olayları inceler.  Bilimsel olarak kabul edilenler dışında açıklanamayan birtakım olaylar parapsikolojinin ilgi alanını oluşturur.  Modern bilimde kabul edilmese de duyu organlarının tanımlayamadığı olayları..

Parapsikoloji Nedir?
Yazar : Tarih : Okunma : 309 Görüntüleme Yorum Yap

Parapsikoloji Nedir?

Parapsikoloji eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş doğaüstü mistik olayları anlama çalışmasıdır. Fransızca bir kelime olan “parapsikoloji”  bilinenin ötesinde, bilinmeyen psikoloji anlamına gelir. Psikolojinin bittiği yerde devreye giren parapsikoloji sıradışı, gizemli olayları inceler.  Bilimsel olarak kabul edilenler dışında açıklanamayan birtakım olaylar parapsikolojinin ilgi alanını oluşturur.  Modern bilimde kabul edilmese de duyu organlarının tanımlayamadığı olayları açıklar. Birçok ülkede parapsikoloji eğitimleri verilmektedir. Algı ötesi anlamına gelen parapsikoloji psişik yetenekleri, paranormal olayları araştırır. Birçok tekniği bulunan parapsikolojinin  yoga ve meditasyon en bilinen teknikleridir. Telepati ise sıklıkla duyduğumuz bir kavramdır. Telepati sayesinde karşımızdaki kişinin hafızasını okuyabilir ve ona belli bilgiler aktarabiliriz. İnsanların çok azında telepati yeteneği  bulunur.  Parapsikoloji genelde deneylerle duyu organlarını kullanmadan gerçekleşen birtakım olayları araştırır. Parapsikoloji psikoloji gibi insan davranışlarını incelese de açıklanamayan insan davranışları üzerine de çalışarak psikolojiden ayrılır. Birçok filme de konu olan parapsikoloji istatiksel olarak açıklanamayan tuhaf ve paranormal olayların, şans eseri sayılamayan durumların üzerine kuruludur.

Zener Kartları

Karl Zener tarafından geliştirilen kartlar Joseph B. Rhine tarafından bazı araştırmalarda kullanılır. 25 karttan oluşan destede 5 farklı şekil bulunur. Daire, artı, kare, yıldız ve dalga şekillerinin 5 kez bulunduğu Zener kartlarıyla yapılan deneyde kartları kapatarak deneklerden kartları tahmin etmesi istenir. Deneğin kartlardan birini doğru bilmesi istatiksel olarak normaldir. Deney tekrarlandıkça istatiksel verilerin dışında sonuçlar veren bireyler gözlemlenmiştir. Parapsikolojide kullanılan bu kartlar kişilerin duyu ötesi algılama becerilerinin olup olmadığını göstermektedir.  Oldukça önemli sonuçlar veren bu deney parapsikolojinin içerisinde kilit taşı olarak da kabul edilebilir.

Parapsikolojinin İlgi Alanları

Aura, duyu ötesi, telepati, hipnoz, çakra, astral seyahat, telekinezi, yoga gibi alanlarda parapsikolojinin izlerini bulunur.  Beş duyuyu kullanmadan algılama yapmak “duyu dışı idrak” olarak adlandırıl ve çok az kişide görülür. Bu kimseler altıncı hisleri kuvvetli kişiler olarak bilinir. Duyugörü ve telepati altıncı hissin temelini oluşturur. Kadim uygarlıklar ve eski kültürlerde odaklanma yoluyla içsel görüşü geliştirme metotları bulunur. Özellikle meditasyon ve yoga yaparak duyu ötesi algıya ulaşılmaya çalışılır. Tarihin kendisi kadar eski olan parapsikoloji bazı insanlarda bulunan “garip” yeteneklerin kabul edilebilmesini sağlar. Telepati beyin dalgalarıyla başka insanların düşüncelerini okuyabilme anlamına gelir. Telepati yeteneğine sahip bireylerin çevresinde olan biten hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olduğu görülür. Duyu ötesi algı ise zihinle görme anlamına gelir ve altıncı his olarak adlandırılır.  Parapsikolojik yeteneklere sahip olan bireyler her zaman özel kabul edilmiş ve araştırılmıştır. Geleceğe dair görüleri olan bu insanlar sahip oldukları özellikleri kullanabilen nadir kimseler olarak kabul edilir. İstihbarat, casusluk gibi devletin gizli organlarında çalışan bir sürü medyum bulunur. Özellikle Rusya ve Amerika’da parapsikolojiye önem verilerek  üzerinde çokça araştırma yapılmıştır. Bu kimselere özel deneyler yapıldığı ve birçok alanda yeteneklerinden faydalanıldığı da bilinen bir gerçektir.

admin (info@siradakihaber.com)