Paris İklim Anlaşması Nedir?

1992 Rio Zirvesi’nden beridir iklim değişikliğinin sonuçları konusunda mücadele tüm devletlerin katılımıyla her yıl müzakere edilir. İklim değişikliklerine neler yapılabilir, nasıl sonuçlar doğurabilir gibi birçok konuda Birleşmiş Milletler himayesinde toplanarak sonuçlar elde etmeye çalışılır. Paris İklim Anlaşması ’da bu Çerçeve sözleşmesinin devamıdır. Türkiye Paris İklim Anlaşması’nı Onayladı mı? Türkiye ise TBMM Genel Kurulunda aldığı karar..

Paris İklim Anlaşması Nedir?
Yazar : Tarih : Okunma : 193 Görüntüleme Yorum Yap

1992 Rio Zirvesi’nden beridir iklim değişikliğinin sonuçları konusunda mücadele tüm devletlerin katılımıyla her yıl müzakere edilir. İklim değişikliklerine neler yapılabilir, nasıl sonuçlar doğurabilir gibi birçok konuda Birleşmiş Milletler himayesinde toplanarak sonuçlar elde etmeye çalışılır. Paris İklim Anlaşması ’da bu Çerçeve sözleşmesinin devamıdır.

Türkiye Paris İklim Anlaşması’nı Onayladı mı?

Türkiye ise TBMM Genel Kurulunda aldığı karar ile Paris Anlaşmasının Onaylanmasını uygun buldu ve Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğü girdi. Bu gelişmeden sonra BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarrric, Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onaylamasını mutlulukla karşıladıklarını açıkladı.

Anlaşmayı onayladıktan sonra açıklama yapan Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Ne kadar ülkelerin sınırları ayrılmış olsa da yeryüzündeki insanlık olayları için bir bütün olmalıyız açıklamasında bulundu.

Türkiye Paris İklim Anlaşması’nı ilk imzalayan ülkelerden biridir. Fakat Büyük Millet Meclis’i bugüne kadar onaylamamıştır. Bunun birçok sebebi vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Paris İklim Anlaşmasının temel ilkesiyle bağdaşmayan adaletsizliklere yol açan kararlar almasıdır.
  • Dünya’yı en fazla kirleten ama buna rağmen sorumluluk almaktan kaçan ülkelerle aynı kategoride yer almak istememesidir.

 

 

Sait Elmas (saitelmas37@gmail.com) Websitesi