“Ceza İnzaf Kanunu” Resmi Gazete’de yayımlandı, tahliyeler başladı..

Yasalaşan infaz düzenlemesiyle birlikte çok sayıdaki cezaevinde tahliyeler başladı. Kapalı ceza infaz kurumlarından 15 bin kişi, açık ceza infaz kurumlarından 30 bin kişinin tahliye edilmesi beklenmekte. Öte yandan açık cezaevlerindeki yaklaşık 45 bin kişi koronavirüs sebebiyle izinli olarak evlerine gönderilecek. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda..

“Ceza İnzaf Kanunu” Resmi Gazete’de yayımlandı, tahliyeler başladı..
Yazar : Tarih : Okunma : 221 Görüntüleme Yorum Yap

Yasalaşan infaz düzenlemesiyle birlikte çok sayıdaki cezaevinde tahliyeler başladı. Kapalı ceza infaz kurumlarından 15 bin kişi, açık ceza infaz kurumlarından 30 bin kişinin tahliye edilmesi beklenmekte. Öte yandan açık cezaevlerindeki yaklaşık 45 bin kişi koronavirüs sebebiyle izinli olarak evlerine gönderilecek.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından İstanbul’da ve Ankara’da cezaevlerinden tahliyeler başladı.

Yaklaşık 90 bin kişi çıkacak

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Tahmini olarak kapalı ceza infaz kurumlarından 15.000 kişi, açık ceza infaz kurumlarından 30.000 kişinin tahliye edilmesi beklenmektedir. Koronavirüs tedbirleri kapsamında açık ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 45 bin kişi de izne ayrılacak” denildi.

Tahliye olacaklar ve izne ayrılacaklarla ilgili tedbirler

– Tahliye edilecek ve izne ayrılacak olan hükümlüler; koronavirüsle ilgili bilgilendirilecek, maske ve eldiven takarak ceza infaz kurumundan ayrılacak. 

– Hükümlülere koronavirüs tedbirlerini anlatan Sağlık Bakanlığı broşürleri verilecek. 

-Kolluk kuvvetleri çıkışlarda izdiham yaşanmaması için gerekli tedbirleri alacak.

– Tahliyeden yararlanacak ya da izne ayrılacak hükümlülerin yakınlarının neden olacağı kalabalıklaşmayı engellemek amacıyla hükümlüler, ceza infaz kurumundan otobüs ve minibüslerle gidecekleri yerlere bırakılacak. İl içine gidecekler için belli merkezlere, il dışına gidecekler de ya otobüs terminallerine ya da gidecekleri illere bırakılacak. Hükümlüler ulaşım ücretlerini kendileri karşılayacak.

– Koronavirüs tedbirleri kapsamında şehir dışı seyahatler izne bağlı olduğu için tahliye edilen ve izne ayrılan hükümlülerin seyahat belgeleri, mülki idare amirlikler aracılığıyla ceza infaz kurumları içerisinde verilecek. 

– Koronavirüs testleri pozitif çıkan ve tedavileri devam eden sınırlı sayıdaki hükümlü, sağlık kurumlarına teslim edilecek.

– Koronavirüs nedeniyle açık ceza infaz kurumlarından yararlanacakların izin belgesi, 31 Mayıs’a kadar geçerli olacak. Adalet Bakanlığı, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda ceza infaz kurumlarında alınacak korona tedbirleri kapsamında bu izin süresini iki defa daha uzatabilecek.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)