Şarj istasyonları "hızlanacak" - Sıradaki Haber - Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Şarj istasyonları “hızlanacak”

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) şehirlerarası otoyollarda kurulacak şarj istasyonlarına yönelik taslak hazırladı. Kamuoyu görüşüne açılacak …

Şarj istasyonları “hızlanacak”
Yazar : Tarih : Okunma : 35 Görüntüleme Yorum Yap

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) şehirlerarası otoyollarda kurulacak şarj istasyonlarına yönelik taslak hazırladı. Kamuoyu görüşüne açılacak Şarj Hizmeti Yönetmeliği taslağına nazaran, şarj hizmeti fiyatı haricinde araç sahibinden ek fiyat talep edilemeyecek.

Otoyol ve şehirlerarası yollarda kurulacak elektrikli araç şarj istasyonlarının en az yüzde 75’inin süratli şarj ünitesi olacak, şarj hizmeti fiyatı ünite güç bedeli üzerinden alınacak.

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Şarj Hizmeti Yönetmeliği taslağını kamuoyunun görüşüne açacak.

Yönetmelik taslağına nazaran, elektrikli araç kullanıcılarının şarj hizmeti sunacak istasyonlardan kaliteli ve daima hizmet alması ve istasyonları EPDK’nin hazırladığı taşınabilir uygulama üzerinden görebilmesi sağlanacak.

Uygulamada, hizmet veren tüm şarj istasyonlarının anlık fiyat, müsaitlik, ünite gücü ve pozisyon üzere bilgileri yer alacak. Uygulama sayesinde elektrikli araç sahipleri, seyahat öncesinde yahut sırasında kelam konusu bilgileri görerek istasyon seçebilecek, rezervasyon yaptırabilecek.

Tüm elektrikli araçlara açık olacak

Şarj ağı işletmeciliği, lisans kapsamında yapılacak ve minimum sayıda süratli şarj ünitesi kurulması lisans şartı olacak.

Otoyol ve şehirlerarası yollarda kurulacak şarj istasyonlarının en az yüzde 75’inin süratli şarj ünitesi bulunacak. Tüm şarj istasyonları, tüm elektrikli araç kullanıcılarının kullanımına açık olacak.

Şarj hizmeti fiyatı, kilovatsaat cinsinden tüketilen ünite güç bedeli üzerinden olacak. Şarj hizmeti kapsamında araç sahibinden ek fiyat talep edemeyecek.

Fiyatların, şarj ağı işletmecilerinin internet sayfalarında, dijital mecralarda ve istasyonlarda ilan edilmesi mecburî olacak ve fiyatlar EPDK’nin hazırladığı taşınabilir uygulamadan da görülebilecek.

EPDK, şarj hizmetine ait taban yahut tavan fiyat saptamasıyla gerekli tedbirleri almaya yetkili olacak. Ayrıyeten, gereksinim olması halinde EPDK tarafından taban ve azami limit uygulaması yapılabilecek.

Farklı üniteler farklı fiyat uygulayabilecek

Şarj istasyonu işletmecileri, farklı güç ve tipteki üniteler için farklı fiyat uygulayabilecek ve araç sahipleri bedeli karşılığında süratli yahut yavaş şarj tercih edebilecek.

Şarj ağı işletmecileri, düzenleyecekleri sertifikalarla üçüncü taraflara şarj istasyonu kurdurup işletilmesini sağlayabilecek. Şarj ağı işletmecilerinin araç kullanıcılarıyla sadakat mukavelesi yapmasına imkan tanınacak.

Şarj istasyonlarında elektrik depolama ve üretim tesisi kurulması mümkün olacak. Böylelikle, yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik direkt istasyonlarda kullanılabilecek.

EPDK, elektrikli araç kullanımının gelişimi ve şarj altyapısı gereksinimine yönelik her iki yılda bir projeksiyon hazırlayacak ve bu kapsamdaki teşvik tekliflerini ilgili bakanlıklara bildirecek.

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, kelam konusu taslağın kamuoyunun görüşüne açılacağını belirterek, “Bu, yönetmeliğin kesin hali değil. Burada, ilgili tüm paydaşların görüşünü ve katkısını bekliyoruz.” dedi.

Yılmaz, şarj istasyonlarında yenilenebilir güç tesisi kurulmasına da imkan sağlanacağına dikkati çekerek, “Elektrikli araçların pak kaynaklardan üretilen güçle şarj edilmesi sağlanarak hem bu potansiyel kullanılacak hem de emisyonların azaltılması mümkün olacak” diye konuştu.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)