Sıcaklık Bir Günde 40 Dereceye Kadar Düştü

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir eyalette sıcaklık bir gün içerisinde 40 dereceye kadar düştü. Yaz sıcaklıklarının yaşandığı bazı eyaletlerde bir anda kış yaşanmaya başladı. Henüz yazı yaşadığımız kuzey yarımküre bunun gibi ilginç olaylarla zaman zaman karşılaşıyor. Yazın sonu olduğu halde sıcaktan kavrulan bir bölgenin bir anda büyük bir sıcaklık düşüşü yaşaması dünya gündemine oturdu. Sıcaklık Bir..

Sıcaklık Bir Günde 40 Dereceye Kadar Düştü
Yazar : Tarih : Okunma : 209 Görüntüleme Yorum Yap

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir eyalette sıcaklık bir gün içerisinde 40 dereceye kadar düştü. Yaz sıcaklıklarının yaşandığı bazı eyaletlerde bir anda kış yaşanmaya başladı. Henüz yazı yaşadığımız kuzey yarımküre bunun gibi ilginç olaylarla zaman zaman karşılaşıyor. Yazın sonu olduğu halde sıcaktan kavrulan bir bölgenin bir anda büyük bir sıcaklık düşüşü yaşaması dünya gündemine oturdu.

Sıcaklık Bir Günde 40 Dereceye Kadar Düştü

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin henüz yazı yaşayan bazı eyaletleri için kar tahminleri yapılmıştı. Sıcaklıkların 40 dereceye ulaştığı bölgeler bu günlerde kar ile uğraşıyor. Sıcaklıkların yer yer -10 derecelere düştüğü eyalette kar yağışı bazı bölgelerde etkisini göstermeye devam ediyor. Henüz yaz bitmeden bölgeye inen kutup girdabı, Türkiye’nin tamamında etkili olacak kadar büyük bir güce sahip.

Sıcaklık Bir Günde 40 Dereceye Kadar Düştü

Sıcaklık Bir Günde 40 Dereceye Kadar Düştü

Meteoroloji verilerinde 1.500 metre sıcaklığı sıkça gündeme gelen bir konu. Bu bölgedeki sıcaklıklar ile bir bölgede sıcaklıkların ne olacağı ve kar yağıp yağmayacağı tespit edilir. Geçtiğimiz günlerde oldukça yüksek bir sıcaklığa sahip bu veriler bugün -2 dereceye kadar düşmüş durumda. Yani eğer Türkiye’de böyle bir sistem gelse bu sistem Türkiye’nin iç kesimlerine kar, sahillere yağmur ve soğuk hava bırakırdı. Çünkü 0 metrede sıcaklık yaklaşık 5-6 derece olur. Sistemin bu bölgelerde etkili olmasının sebebi yüksek kesimler olması ve karasal iklime sahip olması.

Henüz yaz mevsiminin yaşandığı bölgelere kar getiren bu sistemin bu bölgelere inmesinin nedenleri arasında devasa bir kara parçası yatıyor. Amerika kıtası, kuzey kutbu ile arasında neredeyse okyanus ve deniz bulunmayan bir bölge. Bundan dolayı soğuk kırılmadan güçlü bir şekilde aşağı inebiliyor. Bu bölgelere yaz vakti kar yağmasının bir diğer sebebi de Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan bu alanların yüksek bir yerleşim yeri olması. Bundan dolayı etkili bir kar yağışı görüldü.

Bunun bir diğer sebebi ise güçlü sıcaklar olmaktadır. Sıcaklıkların bir anda güçlü bir şekilde artması kuvvetli soğukları getirir. Bu olayı Türkiye’de de zaman zaman yaşıyoruz. Yapılan son değerlendirmelere göre bölgede ilerleyen günlerde sıcaklıklarda artış yaşanacak fakat sıcaklıkların tekrardan 40 dereceye kadar çıkması beklenmiyor. Bölge genelinde sıcaklıklar 15-20 derece civarı olacak ve bu seviyelerde seyredecek.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi