Şirket kurma masrafları ve ödenen vergiler..

Şirket kurma masrafları ve sonrasında ödenecek olan ücretler kullanıcıların merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor olmakta. Şahıs şirketi kuran bir kullanıcı, internet üzerinden iş yaptığı için böyle bir tercih yapmış bulunur. Günümüzde de en çok tercih edilen şirket türlerinden birisi şahıs şirketi olarak yer alıyor. Pek çok kişi şahıs şirketini kurarken karşılaşacağı zorlukları merak ediyor…

Şirket kurma masrafları ve ödenen vergiler..
Yazar : Tarih : Okunma : 105 Görüntüleme Yorum Yap

Şirket kurma masrafları ve sonrasında ödenecek olan ücretler kullanıcıların merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor olmakta.

Şahıs şirketi kuran bir kullanıcı, internet üzerinden iş yaptığı için böyle bir tercih yapmış bulunur. Günümüzde de en çok tercih edilen şirket türlerinden birisi şahıs şirketi olarak yer alıyor. Pek çok kişi şahıs şirketini kurarken karşılaşacağı zorlukları merak ediyor. Bu konuda ödenmesi gereken ücretlerden söz ediyor olacağız.

Şirket kurma masrafları ve diğer vergiler

Şirket kuran bir kişinin şunu söylemeliyiz ki 3-5 liralık kazanç ile ayakta durması mümkün olmamakta. Bunun için en az 2.000-3.000 TL ve daha fazla kazanç elde etmek gerekiyor. Çünkü vergiler ve ödenmesi gereken giderler 1.000 liranın altında olan gelir miktarı ile karşılanamaz durumda kalabiliyor. Vergilerin yanı sıra muhasebe ücreti ve sigorta ücreti de önemli bir detay olmakta. Şunu belirtmeliyiz ki internet üzerinden kazanç elde edenler kazancı banka hesabına çekmeden önce şahıs şirketi kurmalı.

Şirket kuran bir kişinin ödemesi gereken vergilerden birisi damga vergisi olarak yer alıyor. Damga vergisi, herhangi bir vergi olmasa dahi ödenmesi zorunlu bir vergi türü olmakta. Bu vergi çeşidi ile birlikte aylık, 3 aylık ve yıllık ödenmesi gereken 3 farklı damga vergisi türü bulunuyor. Yıllık bazda bu vergiler 1.200 lirayı aşıyor.

Şirket kurma masrafları arasında bir diğer vergi stopaj vergisi olarak karşımıza çıkıyor. Stopaj, aylık veya 3 aylık olarak farklı kesintiler içeriyor. Bunlardan birisi işverenin çalışanlara ödediği ücretlerden %15 kesinti, diğeri kira ödemeleri üzerinden %20 kesinti, bir diğeri de avukatlık ve muhasebe gibi ücretler üzerinden %20 kesinti olmakta.

Şahıs şirketinin ödediği bir diğer vergi KDV olarak yer alıyor. Bu vergi, yapılan hizmet veya satılan ürün üzerinden elde edilen gelirden kesiliyor. Hizmete bağlı olarak %1, %8 ve %18 olarak 3 farklı şekilde uygulanıyor. Geçici vergi ve gelir vergisi, şahıs şirketlerinin ödemesi gerektiği vergiler arasında yer alıyor. Geçici verginin her zaman ödenmediğini de belirtmek gerekiyor.

Şahıs şirketi masrafları arasında Bağ-Kur primi ödemesi de yer alıyor. Şirket sahibi olan bir kişi, eğer başka bir işte sigortalı olarak çalışıyor ise ödeme yapmaz fakat yalnızca kendi işini yapıyor ise prim ödemesi yapar. Prim ödemesi 1.000 liranın üzerinde yer alıyor.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)