Stopaj Vergisi Nedir? Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul sektörünün içerisinde olan kişilerin tamamı stopaj vergisini daha önce duymuştur. Herkes er yada geç gayrimenkul sektörü ile kiralama ya da satın alma aşamasında iletişime geçeceği için stopaj vergisiyle karşı karşıya kalabilir. İngilizce ve Fransızcanın ortak kullanımı ile ortaya çıkan stopaj kelimesi ön kesinti anlamı taşımaktadır. Bunun yanı sıra kaynakta kesme yöntemi olarak da tanımlanır…

Stopaj Vergisi Nedir? Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Yazar : Tarih : Okunma : 21 Görüntüleme Yorum Yap

Gayrimenkul sektörünün içerisinde olan kişilerin tamamı stopaj vergisini daha önce duymuştur. Herkes er yada geç gayrimenkul sektörü ile kiralama ya da satın alma aşamasında iletişime geçeceği için stopaj vergisiyle karşı karşıya kalabilir.

İngilizce ve Fransızcanın ortak kullanımı ile ortaya çıkan stopaj kelimesi ön kesinti anlamı taşımaktadır. Bunun yanı sıra kaynakta kesme yöntemi olarak da tanımlanır.

Yapılan ticaretler sonucunda belirli bir gelir elde eden kişiler veri vermekle yükümlüdür. Elde edilen hasılat ilk olarak çalışanlara dağıtılır. Ancak bu dağıtım aşamasında bazı kesintiler gerçekleşmektedir. İşveren kanunlarla belirlenen kesintileri yaparak maliyeye ödemesini yapar. Ödemeler işveren adına yapılmaktadır. Kazanç elde edecek olan işçilerin maaşlarından bir kısmının henüz maaş verilmeden önce kesilerek işveren adına maliyeye yatırılması stopaj vergisi olarak isimlendirilmektedir.

Stopaj Vergisinin Hesaplanması Nasıl Yapılır?

Stopaj vergisinde ödemelerin miktarı kanunlar ile belirtilmiştir. İşçilerin çalıştıkları iş grubuna ait vergi oranları bulunur. Bu vergi oranları işçinin brüt ücretleri üzerinden hesaplanmaktadır. İnşaat firmasında bir mühendisin çalıştığını varsayarsak bu mühendis serbest meslek mensubu olarak görülecektir. Kanunlara göre serbest meslek mensuplarından alınacak olan stopaj vergisi %20 oranındadır.

Mühendis olarak çalışan kişiler 4000 TL maaş verilecekse stopaj vergisinin oranı %20 olduğundan 800 TL vergi ödemesi yapılmalıdır. İnşaat firmasının sahibi olan işveren yapacağı hesaplama sonrasında 800 TL maliyeye stopaj vergisini öder. Ödenen 800 TL maaştan kesilir ve mühendise 3200 TL maaş ödemesi yapılır.

Kira Stopajı Nedir?

İnsanlar stopaj vergisi tanımını genellikle kiralar üzerinden tartışırlar. Kiralardaki stopaj vergisinde özel bir durum olduğundan insanların dikkati bu yöne çekilmektedir. Kira stopajında ödemeyi yapı sahibi değil, kiracı yapar. Bu yönden ciddi bir fark bulunmaktadır. Kanunlara göre kira stopajı yalnızca iş yerlerinin kiralanması aşamasında söz konusudur. Konutların kiralanmasında böyle bir ödeme söz konusu olmaz.

Kiranın brüt ücreti üzerinden bir vergi ödemesi söz konusu olacaktır. Belirlenen oranlara göre kiracılar kiralama işleminin ardından kira stopajlarını ödemekle yükümlüdürler. Kiracının bu ödemeyi yapmaması durumunda kiralayan yapı sahipleri hiçbir şekilde sorumlu tutulmaz.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)