TCMB Başkanı Murat Uysal görevden alındı.!

TCMB Başkanı Murat Uysal, gece yarısı görevden alınarak yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal getirildi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yapılan bu düzenleme sonrasında olay sosyal medyanın gündemine oturdu. Geçtiğimiz yıl TCMB Başkanı Murat Uysal olarak belirlenmişti. Bu süreçte faiz indirimine giden Uysal, doların TL karşısında düşmesini sağlasa da sonraları durum istenildiği gibi olmadı. İlerleyen dönemlerde değer..

TCMB Başkanı Murat Uysal görevden alındı.!
Yazar : Tarih : Okunma : 426 Görüntüleme Yorum Yap

TCMB Başkanı Murat Uysal, gece yarısı görevden alınarak yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal getirildi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yapılan bu düzenleme sonrasında olay sosyal medyanın gündemine oturdu.

Geçtiğimiz yıl TCMB Başkanı Murat Uysal olarak belirlenmişti. Bu süreçte faiz indirimine giden Uysal, doların TL karşısında düşmesini sağlasa da sonraları durum istenildiği gibi olmadı. İlerleyen dönemlerde değer kaybeden TL, Merkez Bankası başkanının görevden alınmasına sebep oldu.

TCMB başkanının yerine Naci Ağbal geldi

2019 yılında henüz Murat Uysal başkan olmamışken Murat Çetinkaya faizi yüksek bir seviyede tutuyordu. Bu seviyeden aşağı çekilmesi için baskı uygulayan hükümeti dinlemeyen Çetinkaya, gece yarısı yayınlanan bir kararname ile görevden alınmıştı ve yerine Murat Uysal gelmişti. Murat Uysal ise 1 yılı aşkın bir süre sonra görevine veda etmek durumunda kaldı ve yerine kararname ile eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı.

Daha önceki başkanın faizi yükseltmesi ve doların yükselişini tetiklemesinden dolayı görevden alındığı biliniyordu. Şimdiki başkanın görevden alınma sebebi ise tam olarak bilinmese de uzmanlar tarafından bazı açıklamalar yapılıyor. Bu nedenler arasında bu dönem içerisinde doların birçok gün rekor kırması ve yeni zamların gelmesi oldu. Bunun yanı sıra TCMB’nin arka planda faiz artırımı yapmasının da bu durumu tetiklediği konuşuluyor.

Murat Uysal döneminde yaşananlar

Murat Uysal, göreve başladığı günden bu yana ciddi bir şekilde faiz indirimi yapmıştı. Koronavirüs dönemi öncesinde dolarda bir miktar düşüş yaşansa da sonrasında tekrar yükselişe geçti. Bu dönemde %24 olan faizi 425 baz puan indirerek %19,75 yapan TCMB, sonraki aylarda da indirerek %8,25 seviyesine kadar çekti. O kadar çok faiz indirimi yapıldı ki 2019’da en çok faiz indiren ülke Türkiye oldu.

2020 yılında %12 ile başlayan faiz %8,25 seviyesine kadar gerilemişti. Bu dönemde koronavirüsün ve döviz kurlarının da etkisiyle faiz %10,25 seviyesine yükseldi. Murat Uysal’ın görevden alınmasının nedenleri arasında yer alan döviz kurları da bu dönemde hızla artışa geçti. TCMB başkanının göreve geldiği zaman dolar 5,72 seviyelerinde iken şu anda 8,50’un üzerinde yer alıyor.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi