Teknoloji Depresyona mı Neden Oluyor?

Akıllı telefonlarımız, sosyal medya ve internet gün içerisinde neredeyse en çok vakit geçirdiğimiz şeyler haline geldi diyebiliriz. Hayatımızda birçok alanda bize fayda sağlayan bu ürünler maalesef olumsuz etkilere de sahip. Teknolojinin zararlarıolduğu birçok otorite tarafından kabul edilmiş olsa da geçmişe göre hayatımızı ciddi seviyede kolaylaştırmıştır ve bu yüzden vazgeçilemez. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi teknolojinin,..

Teknoloji Depresyona mı Neden Oluyor?
Yazar : Tarih : Okunma : 333 Görüntüleme Yorum Yap

Akıllı telefonlarımız, sosyal medya ve internet gün içerisinde neredeyse en çok vakit geçirdiğimiz şeyler haline geldi diyebiliriz. Hayatımızda birçok alanda bize fayda sağlayan bu ürünler maalesef olumsuz etkilere de sahip. Teknolojinin zararlarıolduğu birçok otorite tarafından kabul edilmiş olsa da geçmişe göre hayatımızı ciddi seviyede kolaylaştırmıştır ve bu yüzden vazgeçilemez. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi teknolojinin, insanları olumsuz etkilemekte olan bir boyutuda bulunuyor. Teknolojinin, internet kullanımının depresyona yol açtığına dair birçok bulgu bulunmakta.

Telefon bağımlılığı diyebileceğimiz telefondan vazgeçmeme durumları bir üniversitenin araştırmalarında depresyon olarak değerlendiriliyor fakat bunun depresyon kaynaklı olabileceği gibi depresyona sebep olabileceği de ifade edilmiş.

Teknoloji ve İnternet Kullanımının Genel Zararları

2012 yılında bir üniversitede yapılan araştırmaya göre, yoğun cep telefonu kullanımı erkeklerde uyku bozuklarına, her iki cinsiyette de depresif davranışlarda artış görülmesine neden oluyor. Yatmadan hemen önce ve uyku esnasında maruz kalınan mavi ışık uyku döngüsünü olumsuz etkileyebiliyor. Bu durumdan olumsuz etkilenen uyku döngüsü ise ertesi gün etkilerini gösteriyor ve genellikle insanların olumsuz bir ruh haline bürünmelerine sebebiyet veriyor.

Teknoloji Depresyona mı Neden Oluyor

Teknoloji Depresyona mı Neden Oluyor

Yine başka bir üniversite tarafından yapılan araştırmaya göre sonuçlar biraz daha olumlu gibi gözüküyor. Telefon kullanıcıların gün içerisinde yapmış oldukları mail kontrolü, mesajlara cevap verme ve sosyal medyada paylaşımlarda bulunma eylemleri insanları günlük endişe ve sıkıntılarından biraz olsun uzaklaştırmakta. Fakat bunların sürekli bir hale gelmesi, örneğin gece kalkıp mesaj kontrolü yapmak, obsesif bir davranış olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta olan sosyal medyanın faydadan çok zararı olduğu düşünülüyor. Bir diğer araştırmanın sonucuna göre ise bir arkadaşının maddi açıdan rahat durumda ve daha mutlu bir hayat sürdüğünü sosyal medyada gören kişi kıskançlık ve depresiflik gibi hareketler sergileyebiliyor.

Tüm bu olumsuz etkilerin, her şeyde olduğu gibi, neden sonuç ilişkisinden kaynaklandığını göz ardı etmemek gerekiyor. Gün içerisinde internet ve akıllı telefon kullanım süresi kontrol altına alındığı ve içerik boyutunda da bir kontrol sağlandığında teknolojinin zararlı etkileri atlatılabilirve teknolojiden daha iyi faydalanmak gayet mümkün gözüküyor.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi