TESK’ten fiyat artışı tepkisi: Cezalar caydırıcı değil - Sıradaki Haber - Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

TESK’ten fiyat artışı tepkisi: Cezalar caydırıcı değil

Kurdaki düşüşe rağmen fiyatlarda indirim yapılmamasına tepki gösten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi …

TESK’ten fiyat artışı tepkisi: Cezalar caydırıcı değil
Yazar : Tarih : Okunma : 26 Görüntüleme Yorum Yap

Kurdaki düşüşe rağmen fiyatlarda indirim yapılmamasına tepki gösten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, beklenen indirimlerin halen yapılmadığını hatta yılbaşı bahanesiyle fiyatların artırıldığını söyledi.

Palandöken, “Zamlarda dövizin gerçekten bahane olduğunu gördük. Enflasyonu artırıp, piyasalardaki güveni azaltan bu fırsatçılar için gerekli önlemler zaman kaybedilmeden alınmalı” ifadesini kullandı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, döviz kurundaki düşüşün fiyatlara da indirim olarak yansıması yönündeki çağrılarının dikkate alınmadığına işaret etti.

Zamlarda dövizin “bahane” edildiğini belirten Palandöken, “Vatandaşın tek beklentisi, marketlerdeki indirim iken, peçeteden suya, zeytinden peynire hemen hemen tüm ürünlere tekrar yüzde 15 ila yüzde 25 arasında yeni zam yapılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“4 katına çıkan cezalar da caydırıcı değil”

Palandöken, bu durumun kabul edilemeyeceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Kimsenin vatandaş ve ekonomi üzerinden fırsatçılık yapmasına müsaade edilmemeli. Denetimler yapılıyor fakat fahiş fiyata 4 katına çıkan cezalar da artık caydırıcılığını yitirdi çünkü o cezaları bile birkaç günlük ciro ile ödeyebiliyorlar. Zamlarda dövizin gerçekten bahane olduğunu gördük. Enflasyonu artırıp, piyasalardaki güveni azaltan bu fırsatçılar için gerekli önlemler zaman kaybedilmeden alınmalı.”

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)