Tevkifatlı fatura hakkında bilgi..

Tevkifatlı fatura ile ilgili bilinmesi gereken detayları bu konuda paylaşıyoruz. Bu terim müşteri için önemli bir kavram olarak yer alıyor. Bir müşteri, başka bir firmada ürün veya hizmet aldığında fatura kesilirken ürünün vergisini ödüyor. Örneğin %18 KDV olan bir ürün için 100 liralık ürüne 118 lira ödeme yapan müşteri, bu şekilde ürüne sahip oluyor. Tevkifatlı faturada..

Tevkifatlı fatura hakkında bilgi..
Yazar : Tarih : Okunma : 5 Görüntüleme Yorum Yap

Tevkifatlı fatura ile ilgili bilinmesi gereken detayları bu konuda paylaşıyoruz. Bu terim müşteri için önemli bir kavram olarak yer alıyor.

Bir müşteri, başka bir firmada ürün veya hizmet aldığında fatura kesilirken ürünün vergisini ödüyor. Örneğin %18 KDV olan bir ürün için 100 liralık ürüne 118 lira ödeme yapan müşteri, bu şekilde ürüne sahip oluyor. Tevkifatlı faturada işler daha farklı işliyor.

Tevkifatlı fatura nedir? Nasıl kullanılır?

Bu fatura, faturadaki verginin müşteri ile firma arasında bölüştürülmesini sağlayan bir sistem sunuyor. Yani KDV oranının müşteri ile firma arasında eşit şekilde ödenmesi sağlanıyor. Normal fatura ile tevkifatlı belge arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Tek fark verginin bölüştürülmesi olmakta. Örnek vermek gerekirse 10 liralık bir ürün aldığınızı düşünelim. Bu ürünün vergisi %18 KDV ile birlikte 11,8 lira olarak karşımıza çıkıyor. Yani 1,8 liralık bir vergi uygulanıyor. Tevkifatlı faturayla beraber 90 kuruş firma, 90 kuruş müşteri tarafından ödeniyor. Yani vergi ikiye bölünüyor. Bu sayede müşteri 10,90 lira ödemiş oluyor. Sistem kısacası bu şekilde işliyor.

Tevkifatlı fatura bazı kurumlar tarafından uygulanabiliyor. Bu kurumlar arasında bankalar, il özel idareleri, katma bütçeli idareler, döner sermayeli kurumlar, organize sanayi bölgeleri, İstanbul Menkul Kıymet Borsası’nda işlem gören firmalar ve özelleştirme kapsamında yer alan kuruluşlar gibi bazı kurumlar bu özellikten yararlanabiliyor. Tevkifatlı faturanın yalnızca bazı işlemlerde uygulanabilir olduğu da belirlenmiş durumda. Bu hizmetler arasında temizlik, çevre düzenleme, mimarlık, inşaat, bakım, onarım, yemek servisi, danışmanlık ve denetim yer alıyor. Bu hizmetler ile birlikte bu sistemden faydalanmak mümkün oluyor.

Pek çok kişi tevkifatlı faturanın sunmuş olduğu ayrıcalıkları merak ediyor olabilir. Bu durumun müşteri bazında sunmuş olduğu en büyük avantaj ödenecek olan verginin azalmasıyla hizmetin daha düşük bir ücretle karşılanmasının sağlanması oluyor. Bu da müşterinin bu konuda daha az bedel ödemesi demek. Özet geçmek gerekirse tevkifatlı fatura Katma Değer Vergisi’nin şirket ve müşteri arasında ikiye bölünerek ödenmesi anlamına geliyor.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)