Türkiye’nin kanalı TRT’den 10 Kasım’a özel yayın haberi geldi

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım her sene ülke de büyük bir üzüntüyle anılıyor. Ülkenin dört bir yanında hem devlet daireleri, hem özel iş yerleri, vatandaşlar ve televizyon programları Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için çeşitli faaliyetler gerçekleştiriliyor. Sosyal medya hesaplarında paylaşılan fotoğraflar, evlere, balkonlara asılan Atatürk..

Türkiye’nin kanalı TRT’den 10 Kasım’a özel yayın haberi geldi
Yazar : Tarih : Okunma : 643 Görüntüleme Yorum Yap

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım her sene ülke de büyük bir üzüntüyle anılıyor. Ülkenin dört bir yanında hem devlet daireleri, hem özel iş yerleri, vatandaşlar ve televizyon programları Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için çeşitli faaliyetler gerçekleştiriliyor. Sosyal medya hesaplarında paylaşılan fotoğraflar, evlere, balkonlara asılan Atatürk fotoğrafları ile birlikte bayraklar yardımıyla herkes kendince Mustafa Kemal Atatürk’ü unutmadığını ifade ediyor. Devlet büyükleri her sene 10 Kasım’da Anıtkabir ziyareti yaparak Ulu Önder’i Anıtkabir’de ziyaret ederek, duygularını paylaşıyorlar.

Bu sene de devletin kanalı olan TRT Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 82. yıldönümünü özel yayınlar yaparak anacak. Özellikle TRT 2 kanalında yer alan bir program olan Tarihin Ruhu programında Ulu Önder’in 1938 yılında ki cenaze törenine ait görüntüler incelenecek. İncelenecek olan görüntülerin içeriğinde Atatürk’ün Dolmabahçe Saray’ından başlayıp Etnografya Müzesi’ne uzanan yolculuğu yer alacak. Yine aynı programda farklı olarak Mustafa Kemal’in ölümünün nasıl halka duyurulduğu ile birlikte ölüm haberi ardından Dolmabahçe Sarayı’nda meydana gelen izdihamla birlikte kaç kişinin hayatını kaybettiğine de değinilecek. Atatürk’ün ölümünün ardından ülkenin boğulduğu yas ve halkın derin üzüntüsü de bütün gerçekliği ile ele alınarak o zaman ki bütün duygular görüntülerle birlikte sunulacak.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Severek Dinlediği Şarkılar Çalınacak

Sanata ve sanatçıya olan saygısını ömrü boyunca hep ifade eden Atatürk müzik dinlemeyi de çok severmiş. Özellikle Toska Oprası’nı büyük bir hayranlıklı ve beğeniyle dinlermiş. Aynı zamanda kendi dilimize, kendi kültürümüze ait parçalar olan kendisinin de doğduğu Selanik’i anımsatan bir türkü olan Selanik Türküsü’nü dinlemekten büyük bir zevk alır ve sürekli dinlemek istermiş. TRT’de yer alacak programda da Cihat Aşkın, Hakan Şensoy ve Levent Gündüz aracılığıyla bu şarkılara yer verilecek.

Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle her sene Anıtkabir’e gerçekleştirilen ziyaretler bu sene de önlemler dâhilinde gerçekleştirilecek. Anıtkabir’e yapılan ziyaret TRT ekranları sayesinde halkla paylaşılacak. Canlı yayınlar sayesinde Anıtkabir’de ki atmosfer an be an yansıtılacak.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi