Yargıtay’dan Emekliler İçin Kritik Maaş Kararı!

Yeni alınan karara göre emekliler için çok önemli bir karar verildi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu milyonlarca emekli için kritik bir karara imza attığını duyurdu. Yapılan duyuruya göre emekli maaşlarına artık bloke konulmayacağı açıklandı. Emekli maaşlarının SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu) ve nafaka borçları dışında haczedilemeyeceği açıklandı. İzmir’de yaşayan Y.M adlı bir emeklinin tüketici kredisi çekmesiyle..

Yargıtay’dan Emekliler İçin Kritik Maaş Kararı!
Yazar : Tarih : Okunma : 57 Görüntüleme Yorum Yap

Yeni alınan karara göre emekliler için çok önemli bir karar verildi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu milyonlarca emekli için kritik bir karara imza attığını duyurdu. Yapılan duyuruya göre emekli maaşlarına artık bloke konulmayacağı açıklandı. Emekli maaşlarının SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu) ve nafaka borçları dışında haczedilemeyeceği açıklandı.

İzmir’de yaşayan Y.M adlı bir emeklinin tüketici kredisi çekmesiyle ortaya atılan bu karar emekliler için çok kritik bir karardır. Y.M aynı bankadan aldığı emekli maaşından kesinti olduğunu anladığında bankaya dava açtı. Banka emekli maaşının dörtte birine bloke koyunca Y.M ile banka davalık oldu.

İzmir Tüketici Mahkemesi yapılan araştırmalar sonucu emekliyi haklı bularak, tüketicinin emekli maaşına bloke konulmasının yanlış olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre emekli maaşının blokesinin kaldırılması ve kesilen paranın bankadan alınarak, emekliye verilmesini onayladı.

Bu durum emekliler için ilk olay olduğu için temyizde mahkeme kararı bozuldu. Fakat daha sonra yapılan görüşmelerde emeklilerin maaşlarına bloke konulmaması gerektiği oy çokluğu ile onandı ve bu sayede emekliler için çok önemli bir karar alınmış oldu.

 

Sait Elmas (saitelmas37@gmail.com) Websitesi