Yatırım Stratejisi Nedir?

Kazançlı bir yatırım yapabilmek için öncelikle yatırım kararlarını doğru vermek gereklidir. Doğru bir yatırım süreci de beş adımdan oluşmaktadır. Yatırım Politikasını Belirlemek : Burada en önemli karar, yatırımcının risk tercihlerini göz önüne alarak, yatırımcıya maksimum getiriyi sağlayacak şekilde yatırım kararlarını belirlemektir. Risk tercihleri kişiden kişiye değişir. Risk tercihini belirleyebilmek için bireyin risk algısını bilmek gerekir. Risk..

Yatırım Stratejisi Nedir?
Yazar : Tarih : Okunma : 336 Görüntüleme Yorum Yap

Kazançlı bir yatırım yapabilmek için öncelikle yatırım kararlarını doğru vermek gereklidir. Doğru bir yatırım süreci de beş adımdan oluşmaktadır.

  1. Yatırım Politikasını Belirlemek : Burada en önemli karar, yatırımcının risk tercihlerini göz önüne alarak, yatırımcıya maksimum getiriyi sağlayacak şekilde yatırım kararlarını belirlemektir. Risk tercihleri kişiden kişiye değişir. Risk tercihini belirleyebilmek için bireyin risk algısını bilmek gerekir. Risk algısı, içinde bulunduğu topluma, yaşa, yapılan mesleğe, eğitime ve yatırımcının geçmiş deneyimlerine göre değişir. Yatırımcının geçmişte yaşadıkları, gelecekte alması gereken kararları ve riskleri etkiler. Genç yetişkinlik döneminde refah içindeyken tüm servetini kaybeden bir birey gelecekte daha az risk almayı tercih edecek ve riski daha düşük yatırımlara yönelecektir. Bütün çocukluğu refah içinde geçmiş ve finansal kayba hiç uğramamış yatırımcı yatırım kararlarını alırken daha fazla risk alacak ve farklı yatırım araçlarına yatırım yapmayı tercih edecektir.
  2.  Alınacak Menkul Kıymeti Analiz Etmek : İkinci adım alınacak menkul kıymetleri belirlemektir. Menkul kıymetleri seçerken çeşitli analiz yöntemleri kullanılır. Burada önemli olan yatırımcının risk tercihine göre portföy ağırlığının oluşturulmasıdır. Portföy ağırlığı belirlendikten sonra çeşitli analiz yöntemleriyle yatırım aracı seçimi yapılır. Bu analizler, temel analiz ve teknik analizdir.

Teknik Analiz: Belirli bir hisse senedi veya endekse ilişkin fiyat, işlem hacmi vb. bilgilerin genellikle grafik formunda kaydı resimleştirilmiş geçmiş bilgilerden gelecekteki muhtemel fiyatları belirleme olarak tanımlanabilir. Teknik analize göre geçmiş fiyat hareketleri gelecekteki fiyat hareketlerinin en iyi göstergesidir.

Temel Analiz : Yatırım yapılacak ülkenin ekonomisine ve yatırım yapılacak şirketin finansal tablolarına bakılarak ve şirket hakkında geleceğe ilişkin varsayımlarda bulunularak yapılan analizdir.

3. Portföyün Oluşturulması : Yatırımcının risk ve getiri tercihlerini göz önünde bulundurarak, minimum riskle maksimum getiriyi sağlayacak şekilde, çeşitli analiz yöntemleriyle seçilen yatırım araçlarından bir portföy oluşturulur. Portföy oluştururken öncelikle menkul kıymet seçiminde selektif olmak, menkul kıymet alım ve satımının zamanını ayarlamak ve riski mümkün olduğu kadar dağıtmak önemlidir.

4. Portföy Yapısını Gerekli Koşullara Göre Değiştirmek : Yatırımcıların yatırım tercihleri, içinde bulundukları koşullar gereği zaman zaman değişebilmektedir. Burada yatırım kararını verirken yatırımcıların tercihlerini göz önüne alarak değişen ekonomik koşullara uygun bir portföy seçiminde bulunabilmek gerekir..

5. Portföy Performansının Ölçülmesi : Oluşturulan bir portföyün belli aralıklarla alternatif yatırım araçlarına göre getirisinin ölçülmesi gereklidir.

Dövizbu 

Dovizbu.com 

Finans Yayın Sitesi 

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)