Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatırım Nedir?  Bir kişinin elinde bulunan nakiti yani parayı veya varlığı gelir getirmesi için her hangi bir alanda kullanarak değerini artırması işlemine yatırım denilir. İnsanlar çoğu zaman yatırım ile tüketimi karıştırırlar. Tüketim ile elde olan para azalırken, yatırım yaparak iş için koyulan paranızı çoğaltabilirsiniz. Bazen işler tersine gidip yatırım yapmış olduğunuz miktarı da kaybedebilirsiniz. Yatırım..

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
Yazar : Tarih : Okunma : 285 Görüntüleme Yorum Yap

Yatırım Nedir? 

Bir kişinin elinde bulunan nakiti yani parayı veya varlığı gelir getirmesi için her hangi bir alanda kullanarak değerini artırması işlemine yatırım denilir.

İnsanlar çoğu zaman yatırım ile tüketimi karıştırırlar. Tüketim ile elde olan para azalırken, yatırım yaparak iş için koyulan paranızı çoğaltabilirsiniz. Bazen işler tersine gidip yatırım yapmış olduğunuz miktarı da kaybedebilirsiniz.

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? 

KOBİ’ler, girişimciler ve yatırım yapmayı düşünen insanlar yatırım yaparken şunlara dikkat etmelidirler:

• Yatırım yaparken maddi açıdan sıkıntısız olmak. KOBİ ve girişimciler yatırım yaparken kullandığı paranın geri ödemesinin olmaması yani kredi çekerek alınan veya belirli bir zaman sonra verilecek borç olmaması maddi açıdan rahat olmasını sağlar. Öz sermayeniz olan para uzun vadede mutlaka daha fazla gelir getirir. Borç veya kredi kazanmanıza her zaman engel olur.

• Yatırımın süresini belirlemek
Yapmış olduğunuz yatırımın süresi kısa süreli mi yoksa uzun süreli mi olacağı çok önemlidir. Yaptığınız yatırımın süresini belirlediğiniz zaman siz rahat edersiniz. Kısa süreli bir yatırım olarak düşündüğünüz işin uzaması sizi yorabilir. İşin özünde yatırım sürenizi iyi belirlemek rahat olmanıza yardımcı olur.

• Yatırım yapılan işten oluşacak zararı ve karı iyi hesap etmek. Başladığınız işin ilerleyen dönemlerde yapacağı zararlı durumları iyi hesap etmek yatırımcıya artı bir kazançtır. İşe girerken tespit ettiğiniz zarar miktarı sizin rahat etmenize sebep olur. Olumsuz duruma hazırlıklı olduğunuz zaman bu durumu sindirmek ve atlatmak o kadar kolay olur. Bunun tam tersi olacak kar etme durumunu hesap ederek hedeflediği miktarı kazandığında işten çıkıp çıkmamaya karar vermelidir.

Yatırımcı olarak maddi sıkıntısı olmadan bir işe girmek, girmiş olduğunuz işin süresini tespit etmek ve yapmış olduğunuz yatırımın zarar etme veya kar elde etme durumlarına göre hazırlıklı olmak yatırımcıya daima kazandırır.

Son olarak yatırım yaparken Sabırlı Olmak gerekir ve en önemli etken de budur.

Dövizbu 

Dovizbu.com 

Finans Yayın Sitesi 

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)