Yeni genelge ile 81 ilde düğünler yasaklandı

Ülkemizi Mart ayından beri etkisi altına alan koronavirüs pandemisi son günlerde hızla yükselişe geçmeye başladı. Ağır hasta sayısının ülkede arttığı salgın sebebiyle İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayınladı. Genelgede dikkat çeken detaylardan birisi de düğünlerin kısmen yasaklanması oldu. Bunun yanı sıra denetimlerin sıkılaştırılması ve her yerin incelenmesi, kalabalıkların dağıtılması ve maske kuralına uyulmasının sağlanması gibi..

Yeni genelge ile 81 ilde düğünler yasaklandı
Yazar : Tarih : Okunma : 458 Görüntüleme Yorum Yap

Ülkemizi Mart ayından beri etkisi altına alan koronavirüs pandemisi son günlerde hızla yükselişe geçmeye başladı. Ağır hasta sayısının ülkede arttığı salgın sebebiyle İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayınladı. Genelgede dikkat çeken detaylardan birisi de düğünlerin kısmen yasaklanması oldu. Bunun yanı sıra denetimlerin sıkılaştırılması ve her yerin incelenmesi, kalabalıkların dağıtılması ve maske kuralına uyulmasının sağlanması gibi çeşitli önlemler yer alıyor.

Yeni genelge ile birlikte 81 ilde düğünler yasaklandı

81 ili kapsayan yeni genelgeye göre köy düğünü, salon düğünü, kına gecesi, nişan, sünnet düğünü gibi benzeri etkinlikler tamamen yasaklandı. Bunun yerine yeni evlenen çiftler nikah merasimi şeklinde en fazla 1 saat sürecek düğünler yapabilecek. Düğün salonlarında yapılacak olan oturma düzeni sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde yapılacak. Nikah merasimi şeklinde yapılacak ve en fazla 1 saat sürecek olan düğünlerde oyun oynanması, dans edilmesi, yemek verilmesi ve içecek dağıtılması yasaklandı fakat yalnızca paketli su dağıtılabilecek. Gelin ve damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların etkinliklere katılması yasaklandı.

Yeni genelge ile 81 ilde düğünler yasaklandı

Yeni genelge ile 81 ilde düğünler yasaklandı

Yapılacak olan etkinlikte en az bir kamu görevlisi olmak zorundadır. Kamu görevlisi kolluk kuvvetlerinden veya zabıta ekiplerinden olabilir. Amacı etkinlik süresince kurallara uyulup uyulmadığını denetlemektir. Etkinlik ile birlikte sosyal mesafe kurallarının ve maskenin yanı sıra yayınlanan diğer kararlara da uyulması gerekmektedir. 04 Eylül 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni kararlar ile birlikte Türkiye düğünlerde geçici bir döneme girmiş olacak. Bununla birlikte etkinlik boyunca tedbirlere uymayan vatandaşlar için idari para cezası kesilecek.

Geniş Kapsamlı Denetimler Yapılacak

İçişleri Bakanlığı’nın 4 Eylül 2020 tarihinden itibaren geçerli olacağı yeni genelge ile birlikte geniş kapsamlı denetimler başlayacak. Genelgenin içeriğine göre yarından itibaren ülke genelinde valiler, kaymakamlar, belediye başkanları ve diğer personeller denetimlere katılarak bu güne kadar ki en geniş kapsamlı denetimlerine başlayacak. Denetimler ile birlikte alışveriş merkezleri, pazar yerleri, kahvehaneler, çay bahçeleri, nikah salonları, kuaförler, internet kafeler, taksi durakları, sokaklar, caddeler, plajlar gibi birçok yer denetlenecek. Bu denetimler ile birlikte gerekli tedbirler alınacak, insanlar bilinçlendirilecek.

Editör (sait.elmas@hotmail.com) Websitesi