Bankalar Makası Neden Açar?

Bankalar makası neden açar? sorusunu şu şekilde cevaplayalım. Makas aralıkları, bankaların sattıkları üründen kâr etmeleri için vardır. Bir gün içinde bankalar alım ve satım yaparlar. Bu işlemlerde alım ve satım arasındaki farklarda bankaların kârıdır. Bunu herkesin bildiği bir mantıkla anlatalım. Bir esnaf bir malı 2000 TL’ye alsın. Bu eşyayı müşteriye 2100 TL olarak satsın. Esnaf bu..

Bankalar Makası Neden Açar?
Yazar : Tarih : Okunma : 1.616 Görüntüleme Yorum Yap

Bankalar makası neden açar? sorusunu şu şekilde cevaplayalım. Makas aralıkları, bankaların sattıkları üründen kâr etmeleri için vardır. Bir gün içinde bankalar alım ve satım yaparlar. Bu işlemlerde alım ve satım arasındaki farklarda bankaların kârıdır. Bunu herkesin bildiği bir mantıkla anlatalım. Bir esnaf bir malı 2000 TL’ye alsın. Bu eşyayı müşteriye 2100 TL olarak satsın. Esnaf bu satıştan 100 TL kâr elde edecektir. İşte bankalarda yaptıkları alış ve satışlardan makas aralığı miktarında kâr elde ederler.

Makas aralığını etkileyen faktörler değişebilir. Bu faktörlerden en önemlilerini sıralayalım:

  • Bankaların ve piyasanın açık veya kapalı olması
  • Alım veya satıma konu olan ürünün anlık yükseliş ve düşüş oranı
  • Alım ve satıma konu olan ürünün dönemlik durumu

Bu yazımızda bankalarda makas aralığının varlığının nedenini açıklamış bulunduk. Bankalar altın ve döviz alım ve satımlarında kârlarını makas aralıkları koyarak kazanırlar. Bu nedenle döviz, altın ve gümüş için makas aralıkları önemlidir. Özellikle piyasaların kapalı olması, makas aralıklarının normal dönemlere göre yüksek olmasına neden olur.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)