Metal işçisi yüzde 36 zamda ısrarlı

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Lideri Pevrul Kavlak, “Şimdi, buradan MESS’e sesleniyorum, gelin bu defa işi bitirelim …

Metal işçisi yüzde 36 zamda ısrarlı
Yazar : Tarih : Okunma : 30 Görüntüleme Yorum Yap

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Lideri Pevrul Kavlak, “Şimdi, buradan MESS’e sesleniyorum, gelin bu defa işi bitirelim. Gerekiyorsa günlerce o masadan kalkmayalım. 130 bin metal işçisini keyifli edelim. Gelin, o masadan bir daha kalkmayalım.” dedi.

Kavlak, Nilüfer ilçesindeki bir davet salonunda düzenlenen Türk Metal Sendikası Bursa 3 No’lu Şube 5. Olağan Genel Heyeti’nde Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile sürdürdükleri toplu iş mukavelesi görüşmelerine ait açıklamada bulundu.

MESS ile yaptıkları görüşmelerde kimi hususlara açıklık getirmek istediğini belirten Kavlak, kimi çalışanların ikinci yıl için istedikleri yüzde 36 oranını sabit bir oran olarak algıladığını söyledi.

Kavlak, bu talebin ortalama bir oran olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“MESS bize ikinci altı ay için gerçekleşecek enflasyonu vermek istemese de biz yüzde 36’yı talep ediyoruz lakin şunu da unutmayın burası Türkiye, her gün bir şeyler değişiyor. Hiçbir şeyin garantisi yok. Yani bu durumda, ikinci 6 ay enflasyonu yüzde 36’nın altında olursa, biz kardayız. Refah hissemizi almış olacağız. Üstünde olursa, örneğin enflasyon 38 ya da 40 oldu, biz o vakit gerçekleşen bu oranı alacağız. Yani 38 ise 38, 40 ise 40 alacağız. Bunun bu türlü bilinmesini istiyorum.”

“Masada bekleyen 8 unsurumuz var”

Bu kontratın sadece artırım oranıyla bitmediğini anlatan Kavlak, hala masada bekleyen 8 hususlarının olduğunu kaydetti.

Kavlak, mukavelede kazanan taraf olacaklarını vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Biz, bugüne kadar imzaladığımız toplu kontratları uç uca eklesek, buradan İstanbul’a yol olur. Onun için sizin de bir telaşınız, bir kaygınız olmasın. Hani bir laf var ya ‘Biz demirden korksaydık, trene binmezdik.’ Ben bugüne kadar o masaya oturmadım lakin artık hazırım. Buradan çıkıp pazartesi günü o masaya gideceğim. MESS’in dün akşam yaptığı davet üzerine, pazartesi günü saat 18.00’de o masaya oturacağım. Sizden aldığım güçle, sizin verdiğiniz dayanakla, bu işi sizin istediğiniz biçimde bitirmeden o masadan kalkmayacağım. Artık, buradan MESS’e sesleniyorum, gelin bu sefer işi bitirelim. Gerekiyorsa günlerce o masadan kalkmayalım. 130 bin metal işçisini memnun edelim. Gelin, o masadan bir daha kalkmayalım. Zira o masadan bir daha kalkarsak, bu sefer o yüz binleri Bursa’da toplarız. O da yetmezse, İzmir’de toplarız. Tüm Türkiye’yi ayağa kaldırırız. O meydanları dar ederiz.”

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)